İstanbul şehir hastanesi nerede? Başakşehir şehir hastanesi nerede?

14 Nisan 2024 - 00:10

İstanbul şehir hastanesi nerede? Başakşehir şehir hastanesi nerede?

Başakşehir Şehir Hastanesi Sağlık Bakanlığı’nın 22 ilde kurmayı planladığı sağlık kampüslerinden biri olarak yaşama geçiriliyor. İstanbul şehir hastanesi nerede?

Son Güncelleme :

17 Şubat 2014 - 10:26

İstanbul şehir hastanesi nerede? Başakşehir şehir hastanesi nerede?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 16 Şubat 2014 tarihinde temeli atılan Başakşehir Şehir Hastanesi Sağlık Bakanlığı’nın 22 ilde kurmayı planladığı sağlık kampüslerinden biri olarak yaşama geçiriliyor. İstanbul şehir hastanesi nerede?

Türkiye’nin üçüncü büyük sağlık yatırım projesidir. Sağlık Bakanlığı tarafından, Japonya Merkez Bankası ile Nippon İhracat ve Yatırım Sigortası dahil olmak üzere dokuz farklı küresel finans kuruluşu tarafından finanse edilen bir kamu-özel ortaklığı (PPP) modelinde yürütülmüştür.

İstanbul şehir hastanesi nerede?

İstanbul şehir hastanesi nerede

İstanbul şehir hastanesi nerede? Başakşehir şehir hastanesi nerede?

1,5 milyar ABD Dolardır. Projeyi Rönesans Holding ve Sojitz Corporation üstlenmiştir. Hastanenin inşaatı 2016 yılında başlamış ve 2020 yılında tamamlanmıştır.

Proje, Thomson Reuters Vakfı’nın Uluslararası Proje Finansmanı Ödülleri kapsamında “Yılın PPP Sözleşmesi” ödülüne layık görüldü.

Özellikleri

Hastane toplam 1.021.000 m2 büyüklüğe sahiptir, bu alanın 171.000 m2’sine çam ve sakura ağaçları dikilmiştir.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi sahip olduğu 2 bin 68 adet sismik izolatörüyle dünyanın en büyük deprem izolatörlü binası unvanına sahiptir. Hastane sahip olduğu 2.068 sismik izolatör sayesinde deprem anında bile hastalara yardım edebilecek kapasitededir.

Hastane bir ana bina ve 6 bloktan oluşmaktadır. Ayrıca üç helikopter pistine ve 8.134 park kapasitesine sahiptir.

Şehir hastanesi sekiz hastaneden oluşmaktadır. Ana hastane binasının altı bloğunda genel cerrahi, pediatri, ortopedi, nöroloji, jinekoloji, kalp-damar cerrahisi ve onkoloji bölümleri yer almaktadır. Bitişiğindeki iki binada ise fizik tedavi-rehabilitasyon ve psikiyatri hastaneleri bulunmaktadır. Hastanede toplam 725 klinik ve gerektiğinde yoğun bakım tıbbına dönüştürülebilen 2.682 yatak bulunmaktadır.

Çam Sakura Şehir Hastanesi bunların yanı sıra 28 doğumhaneye, 90 ameliyathaneye, 16 yataklı yanık merkezine ve yeni doğan bebekler ile yetişkinler için toplam 426 yoğun bakım ünitesine sahiptir. Günlük 32.700 hastaya hizmet verilebilen hastanede yaklaşık 4.300 sağlık personeli, 4.050 servis personeli ve 810 yönetim personeli görev yapmaktadır.

Başakşehir Şehir Hastanesi nerede?

istanbul şehir hastanesi nerede

İstanbul şehir hastanesi nerede? Başakşehir şehir hastanesi nerede?

Kamuoyunda Başakşehir Şehir Hastanesi yada İkitelli Şehir Hastanesi olarak da bilinen dev hastane Başakşehir 2 etap ile Kayaşehir yolu arasındaki vadi üzerine kurulacak. İstanbul şehir hastanesi nerede?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.