Kadir Topbaş Görevini Devretti - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Kadir Topbaş Görevini Devretti

UCLG Dünya Başkanlığı görevini 6 yıldır başarıyla sürdüren Kadir Topbaş, görev süresinin dolmasının ardından Bogota’da başkanlığı Afrika Yerel Yönetimler Derneği Başkanı Parks Tau’ya devretti.

Buna bakmak ister misiniz.
Kadir Topbaş Görevini Devretti
Son Güncelleme :

17 Ekim 2016 - 8:43

tanıtım ekle

UCLG Dünya Başkanlığı görevini 6 yıldır başarıyla sürdüren Kadir Topbaş, görev süresinin dolmasının ardından Bogota’da başkanlığı Afrika Yerel Yönetimler Derneği Başkanı Parks Tau’ya devretti.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Başkanlığı görevine ilk kez 2010 yılında, ikinci kez 2013 yılında seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, büyük başarılara imza attığı görevini, Kolombiya’nın Başkenti Bogota’da yapılan toplantıda Afrika Yerel Yönetimler Derneği Başkanı ve Johannesburg Belediye Meclisi Üyesi Parks Tau’ya devretti.

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin UCLG Başkan Yardımcısı seçildi. UCLG-MEWA Eş Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de yeni dönemde UCLG Eş Başkanı olarak görev yapacak.

Başkent Bogota’daki Corferias Fuar ve Kongre alanında devam eden UCLG’nin son oturum ve seçimi, UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında, Kazan (Rusya) Belediye Başkanı ve UCLG eş başkanı Ilsur Metshin, Kitchener (Kanada) Belediye Başkanı ve UCLG Mali Sorumlusu Berry Vrbanovic, UCLG Genel Sekreteri Josep Roig, UCLG Eş Başkanı ve Quito (Ekvador) Belediye Başkanı Mauricio Rodas, Guangzhou (Çin) Belediye Başkanı Wen Guohui ile UCLG Eş Başkanı ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun bulunduğu heyet tarafından yönetildi.

Zirvenin son oturumuna Afrika (UCLG Africa), Asya Pasifik (UCLG-ASPAC), Avrupa (CEMR), Avrasya (UCLG EuroAsia), Ortadoğu-Batı Asya (UCLG MEWA), Güney Amerika (FLACMA), Kuzey Amerika (UCLG North America) ve büyük şehirlerin bulunduğu Metropolis bölgelerinden yerel yöneticiler de katıldı.

Topbaş: “Kazanan UCLG olmalı…”

Oturumun ardından teşkilatın yeni başkanının seçimine geçildi. Başkanlığa aday olan Afrika Yerel Yönetimler Derneği Başkanı ve Johannesburg Belediye Meclis Üyesi Parks Tau ve UCLG Eş Başkanı ve Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin’in konuşmalarının ardından oylama süreci başladı.

Oylamanın ardından konuşan Kadir Topbaş, yerel yöneticilere ve her iki başkan adayına yönelik bir konuşma yaptı. Topbaş, dünyanın neresinde olursa olsun afet bölgelerine ya da yardıma ihtiyacı olan yerlere İstanbul’dan yardım gönderdiklerini, UCLG’nin yeni başkanının ve herkesin de daha iyi bir dünya için bu anlayışta olması gerektiğini söyledi. Her iki başkan adayının da kıymetli insanlar olduğunu dile getiren Topbaş, sonuç ne olursa olsun kazananın UCLG olmasını istediğini vurguladı.

Topbaş, sonuçları açıklamadan önce iki başkan adayını da yanına çağırarak tokalaşmalarını istedi. Kadir Topbaş’ın, seçimi Parks Tau’nun kazandığını açıklamasının ardından, Tau’nun destekçileri büyük sevinç yaşadı. Teşkilatın yeni başkanının koltuğuna hemen oturabileceğini söyleyen Topbaş, Tau’yu elinden tutarak başkanlık koltuğuna kadar götürdü ve UCLG’nin yeni başkanına görevinde başarılar diledi. Teşekkür konuşması yapan Tau da Kadir Topbaş’ın izinden gideceğini belirterek, “UCLG daha da büyüyecek” dedi.

Oylama sonucunda, Parks Tau 105 oy alarak UCLG’nin yeni başkanı oldu. Rakibi İlsur Metshin ise 42 oyda kaldı. Toplam 149 oyun kullanıldığı seçimde 2 oy geçersiz sayıldı. Dört gündür devam eden UCLG 5’inci Zirvesi BOGOTA 2016, Bogota Belediye Başkanı Enrique Penalosa’nın kapanış konuşmasıyla son buldu.

Toplantıda Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in yanı sıra, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, İBB Meclis Üyeleri Kağan Şahin-Ahmet Bilal Kıymaz-Gürkan İzzet Paksoy-Metin Kilik ile Başkan Kadir Topbaş’ın Danışmanları Kortan Çelikbilek ve Sefer Kocabaş da yer aldı.

UCLG Topbaş ile küresel güç oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 6 yıldır başkanlığını yaptığı ve merkezi İspanya’nın Barselona kentinde bulunan UCLG, 2004 yılında Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği, Birleşmiş Kent Örgütleri ve Metropolis adlı yerel yönetim örgütlerinin birleşmesiyle kuruldu. Bogota’daki zirveye farklı ülkelerden 3 binden fazla yerel yönetici, 200 konuşmacı ve 300’ün üzerinde gazeteci katıldı.

Kadir Topbaş, 6 yıl başarıyla sürdürdüğü UCLG Dünya Başkanlıkları döneminde, UCLG’nin BM ve merkezi hükümetler nezdinde kabul görmesini ve dikkate alınmasını sağladı. Bu süreçte BM Yerel Yönetimler Danışma Kurulu UNACLA’nın da başkanı seçilen Topbaş, aralarında devlet ve hükümet başkanlarının yer aldığı Birleşmiş Milletler 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Üst Düzey Paneli (26 kişilik akil adamlar grubu) Üyeliği de yaptı.

BM Genel Sekreteri Ban-ki Moon tarafından BM Genel Kurul Toplantılarına da davet edilen Topbaş, dünya liderlerine; yerel yönetimlerin önemini vurgulayan ve küresel sorunların çözümünde merkezi hükümetlerin çözüm ortağı olması gerektiğini ifade eden konuşmalar yaptı.

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.