gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir

Kalp Krizini Tetikleyen Unsurlar Arasında Kirli ve Soğuk Hava'da Var

20 Nisan 2024 - 15:52

Kalp Krizini Tetikleyen Unsurlar Arasında Kirli ve Soğuk Hava’da Var

KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Füsun Sunar, soğuk havalarda artan kalp krizine karşı önemli uyarılarda bulundu. Sunar sigara yasağıyla birlikte kalp krizinin yüzde 14 azaldığını ifade etti.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2022 - 18:17

Kalp Krizini Tetikleyen Unsurlar Arasında Kirli ve Soğuk Hava’da Var

KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Füsun Sunar, soğuk havalarda artan Kalp Krizini Tetikleyen Unsurlar a karşı önemli uyarılarda bulundu. Sunar sigara yasağıyla birlikte kalp krizinin yüzde 14 azaldığını ifade etti.

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Füsun Sunar, soğuk havanın kalpten organlara giden damarlarda kasılmaya bağlı olarak dolaşım bozukluğuna yol açtığını belirterek, soğuk havalarda artan kalp krizine karşı önemli uyarılarda bulundu.

KALP DAMARLARINDA PIHTI MEYDANA GELİR

KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Füsun Sunar, soğuğa maruz kalmanın kalp krizini tetiklediğine vurgu yaparak, “Soğuk hava, kalpten organlarımıza giden damarlarımızda kasılmaya bağlı olarak dolaşım bozukluğuna yol açar. Bunun sonucunda organ ve dokularda kan akışı azalır.

Kalp, buralara kan göndermek için daha çok çalışır. Çalışan kalbin kendi kaslarında da daha fazla kan ihtiyacı oluşur. Yani kalp damarlarında (koroner damarlarda) eğer daralma vs. varsa, bu durumda daralma daha da artar ve tam tıkanmaya kadar gidebilir. Sonuçta kalp krizi gelişebilir.

Yine soğuk hava idrar atılımında artışa; buna bağlı olarak da kan yoğunluğuna ve pıhtı oluşumuna sebep olur. Bu da kalp damarlarında pıhtı meydana gelmesine ve tıkanmaya ilişkili olarak kalp krizine yol açabilir” dedi.

Kalp Krizini Tetikleyen Unsurlar

Kalp Krizini Tetikleyen Unsurlar

YÜZÜN SOĞUMASI KALP KRİZİNE YOL AÇABİLİR

Doç. Dr. Sunar, yüz soğumasının kalp krizi riski oluşturabileceğinin altını çizerek, “Soğuğa en duyarlı organlar deri ve burun mukozasıdır. Yüzün soğuması burada bulunan trigemino kardiyak refleksini uyararak kan basıncı artışı ve kalp hızının düşmesi sonucunda kalp-dolaşım sistemi yanıtını tetikleyerek kalp krizine yol açabilir. Damarlarda daralmalara neden olan sebepler arasında olan soğuk, aynı zamanda inme yani kısmi felç hastalığına da yakalatabilir” şeklinde konuştu.

SİGARA YASAĞI KALP KRİZİNİ  YÜZDE 14 AZALTTI

Kışın hava kirliliğinin artmasının, kapalı alanlarda toplanmalarla birlikte sigara içiminin iç ortama taşınmasının ve kapalı alanlara dışarıdan kirli havanın girmesinin de kalp krizini ve inme olaylarını artırdığını belirten Doç. Dr. Sunar, “Dünya Sağlık Örgütü, kalp krizine bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 15’inin kapalı alan hava kirliliğine maruz kalmaya bağlanabileceğini bildirmiştir.

Kapalı alan hava kirliliğinin en büyük nedeni olan sigara içmenin ya da pasif içiciliğin, kalp damar hastalıklarına bağlı ölümleri yüzde 30 artırdığı görülmüştür. Kapalı ortamlarda sigara içme yasağı gelmesinden sonra yapılan çalışmalarda, kalp krizinin yüzde 17 azaldığı görülmüştür” ifadelerini kullandı.

ÇOK SOĞUK HAVALARDA DIŞARI ÇIKILMAMALI

Doç. Dr. Sunar, özellikle kışın çok soğuk havalarda sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde sokağa çıkılmamasını önererek, “Çıkılacaksa yüzü ve burnu da içine alacak şekilde giyinilmelidir. Bu saatlerde egzersiz yapılmamalıdır. Hava kirliliği için önlem alınmasının ve kapalı alanlarda sigara içilmemesinin kalp damar sistemine bağlı ölümleri önemli oranda azaltacağı mutlaktır” diyerek bu durumların ortaya çıkmaması için alınması gereken önlemlere dikkat çekti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.