Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son Güncelleme: 24 Kasım 2012 - 3:31 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Kahramanmaraş’ta bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Hakem Heyeti, bankanın tüketiciden talep ettiği ekspertiz ücretinin iadesine karar verdi.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerKahramanmaraş Tüketici Sorunları İl Hakem Heyetine başvuran Salman Canlı, özel bir bankadan konut kredisi talebinde bulunduğunu ancak istediği rakamı alamadığını, bunun üzerine bankanın kendisinden 450 lira ekspertiz ücreti tahsil ettiğini belirterek, şikayetçi oldu.

Bunun üzerine toplanan Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, Canlı’dan tahsil edilen ücretin hukuka aykırı olduğuna karar vererek bankanın belirtilen parayı iadesine karar verdi.

Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi, alınacak tüm ücretin bir sözleşmeye dayanması gerektiğini ifade ederek, ”Tüketici ilgili bankadan 75 bin lira konut kredisi talebinde bulunmuş. Ancak banka 67 bin 500 lira verebileceğini beyan etmiş. Tüketici bunun üzerine kredi müracaatından vazgeçmiş. Bunun üzerine banka tüketicinin hesabından 450 lira ekspertiz ücreti tahsil etmiş. Yaptığımız incelemede tüketici ile banka arasında ekspertiz ücreti alınacağına dair sözleşmenin olmadığını tespit ettik” dedi.

FATURA YOK

Bankadan da savunma istediklerini kaydeden Tanrıverdi, bankanın ekspertiz hizmetini 3. bir firmadan satın aldıklarını beyan ettiğini ancak bankanın belirttiği firmaya bu ücreti ödediğine ilişkin fatura da sunamadığını söyledi.

Tanrıverdi, her ne ücret alınırsa alınsın sözleşmenin matbu bir sözleşme ve ücretle ilgili talebin de tüketici ile mutlak suretle müzakere edilmiş olmasının gerektiğine işaret etti. Tanrıverdi, bankanın savunmasının kendilerini ikna etmediğini ve tüketici ile aralarında bir sözleşme bulunmamasından dolayı tahsil edilen 450 liranın iadesine karar verdiklerini sözlerine ekledi.

http://istanbultokikonutlari.com/konut-kredisi-alirken-dikkat-edilmesi-gerkenler/


 


Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ile Benzer Yazılar:

24 Kasım 2012 Saat : 3:31

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir