Memeder 9. Kuruluş Yılını kutladı

Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 - 10:21 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

2007 yılında Başakşehir’de Sivil Toplum Kuruluşu olarak faaliyet göstermeye başlayan Memeder 9. Yıl Kuruluş Yıldönümünü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı bir programla kutladı.

Memeder 9. Kuruluş Yılını kutladı

Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen kuruluş yıldönümü programına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Gülgönül, Nurettin Ertemel, Memeder Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, Dermek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

‘Sağlıklı yaşamı bir yaşam felsefesi haline getirmeliyiz’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, programda yaptığı selamlama konuşmasında, “Çok hayati bir konu başlığı kanser. Kanserin önlenmesi de tedavisi de bizim elimizde. Bütün kanserler büyük oranda çevre faktörleri etkili. Bizim öncelikle kanserden nasıl korunacağımızı bilmemiz gerekiyor. Korunmak içinde kötü alışkanlıklardan (sigara, alkol) uzak durmalıyız. Sağlıklı beslenmeliyiz. Ülkemiz gıda bakımından çok zengin. Hareketli yaşam yani spor. Çevremizde bahane ararsak dünya kadar çözüm var, bahane ararsak ta dünya kadar sorun var. Toplu araçlarla gidip geliyorsak bir durak önce inebiliriz. İnsanın kendisine saygısı varsa kendine günde yarım saati kendine ayırabilmelidir. Sağlıklı yaşamı bir yaşam felsefesi haline getirmeliyiz. Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Artık toplum sağlığını daha çok arar hale geldi. Artık sağlık alanında da imkânlarımız daha iyi. Kendi hayatına saygı duyan insan sağlıklı beslenmeli, kötü alışkanlıklardan korunmalı ve spor yapmalıdır. Biz devlet olarak ta sizi erken teşhise duyarlı hale getirmektir. Erken teşhisin tüm imkânlarını tüm halkımıza sunabilmektir. Bu aşamada da bu tür derneklerimizin çok daha aktif ve güçlü olması gerekiyor” dedi.

‘Erken teşhis hayat kurtarır’

Programda konuşan Memeder Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Büyükgöneç “Bugün aynı zamanda Meme Sağlığı Farkındalık Günü. Memeder’in amacı meme sağlığı konusunda farkındalık oluşturmaktır. Erken teşhis hayat kurtarır. Memeder’de doktor arkadaşlarımız gönüllü çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Amacımız daha çok kadına ulaşarak, erken tanı koyabilmektir. Başakşehir Belediyesi’ne de bize verdikleri destekler için teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Memeder Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen ise yaptığı selamlama konuşmasında şunları kaydetti, “8 yılımızı tamamladık, bu süre zarfında 10 bine yakın kadın ücretsiz muayene gerekirse ameliyatla takip edilmiş oldu. Meme kanseri Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 2 milyon kadına yeni tanı konulan bir hastalıktır. Türkiye’de ise bu sayı 25 bin civarındadır. Türkiye’de Memeder meme tarama yaşını elliden kırka indirmiştir. Memeder taramanın hastanın hayatlarını kurtardığını ve erken tanı yapılabileceğini tanı sayesinde de ekonominin de kazanacağını gösteren bir dernek olmuştur. Memeder pek çok uluslararası kurum ve kuruluşla da ortak çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu da Türkiye’nin tanıtımı açısından büyük bir gelişme olmuştur. Meme kanseri farkındalık gerektiren çok sık görülen bir hastalıktır. Memeder sadece Bahçeşehir’in değil, ilçe de birçok bölgeye de hitap etmektedir. Bu nedenle desteklerinizi bekliyoruz.”

‘Memeder’i daha ileriye taşıyacağız’

Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Memeder özel bir dernektir. Ne mutlu bize ki böyle değerli çalışmaları yürüten Vahit hocamız var. Kendisi akademik çalışmalarının yanında derneği ayakta tutmak için mücadele veriyor. Biz yılmıyoruz, biz yılmadıkça da insanların duyarlılığı daha da artacak. Başakşehir Belediyesi olarak Başkanımız Mevlüt Uysal’ın katkılarıyla bizler derneğimizi daha ileriye taşıyacağız.”

Protokol konuşmalarının ardından Memeder’in çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

Kuruluş yıldönümü programı kahvaltı ile son buldu.


Memeder 9. Kuruluş Yılını kutladı ile Benzer Yazılar:

17 Ekim 2016 Saat : 10:21

Memeder 9. Kuruluş Yılını kutladı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir