Mevlüt Uysal, Akıllı Şehirler Kongresi’ne katıldı

Son Güncelleme: 23 Nisan 2016 - 11:44 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ICSG 2016 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nın 2. gününde konuşma yaptı.

Mevlüt Uysal, Akıllı Şehirler Kongresi’ne katıldı

Oturum Başkanlığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar’ın yaptığı panele, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Huseyn Furuzan, Avusturya Viyana Eyaleti Çevre ve Şehircilik Bakanı Dr. Michael Ludwig, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dr. Ahmet Ataç ile birlikte Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal katıldı.

‘Şehirlerin akıllı olması artık bir tercih değil, gereklilik’

Başkan Uysal yaptığı konuşmada şunları kaydetti, “Akıllı şehir kavramı, kentlerdeki hayatı teknolojik gelişmeler ışığında kolaylaştırmak için vatandaşa teknolojik kolaylıklar sağlayan bir sistem. Şehirlerin akıllı olması artık bir tercih değil, gereklilik. Gelişmiş kentleri gezen insanımız aynı akıllı dokunuşları kendi yaşadığı şehirlerde, ilçelerde hatta mahallelerde ve nihayet evlerinde bekliyor. Biz de bu küresel gerekliliğin farkında olarak Başakşehir Living Lab adı altında bir teknoloji ve inovasyon merkezi için kollarımızı sıvadık. Bu proje Başakşehir’in yeni teknolojik girişimler üreten, halka günlük yaşamında fayda sağlayacak katma değeri yüksek hizmetler sunacak bir marka kent olma isteği üzerine 2011 yılında ortaya çıktı. Bu kapsamda Avrupa’daki çeşitli teknokentleri gezmeye başladık ve Fransa’da tanıştığımız bir ekip bize Living Lab konseptinin uygulamasını önerdi. Bu öneriyi beğendik.

Bunun üzerine 2011 yılının sonbaharında çalışmaya başladık. Kelime anlamı olarak “yaşam laboratuvarı” denilen Living Lab’de sistemde çalışma konusu olarak üç başlık belirlediklerini belirten Başkan Uysal, “İletişim teknolojileri, temiz çevre teknolojileri ve temiz enerji… Bu üç konuda, önemli yol aldık, akıllı şehir uygulamalarımızla da birçok belediyeye ilham kaynağı olduk.Bu merkezdeki uygulamalarla yaşam kalitesini artırmak ve vatandaşın bilgi seviyesinin gelişimine katkı sağlamak istiyoruz. Türkiye’de teknolojik alt yapı gerektiren projeleri desteklerken onlardan etkin bir şekilde de faydalanmayı arzuluyoruz. Ayrıca katma değerli yeni iş imkânları yaratmak da hedefimiz” dedi.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayelerinde, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, UGETAM ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin desteklediği organizasyonla gerçekleşen fuarda; Akıllı Elektrik Şebekeleri ve Sistemleri, Akıllı Gaz Şebekeleri ve Sistemleri, Akıllı Su ve Atık Su Şebekeleri ve Sistemleri, Akıllı Ulaşım Şebekeleri ve Sistemleri, Akıllı Şehirler ve Binalar gibi konular ele alındı.


Mevlüt Uysal, Akıllı Şehirler Kongresi’ne katıldı ile Benzer Yazılar:

23 Nisan 2016 Saat : 11:44

Mevlüt Uysal, Akıllı Şehirler Kongresi’ne katıldı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir