Onurkent Sakinleri Belediye’ye isyan etti

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2014 - 12:09 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Onurkent Mahallesi Eren Birlik Sitesi sakinleri ortak kullanım alanının Fuzul Yapı İnşaat’a satılmasına isyan etti.
Onurkent Sakinleri Belediye'ye isyan etti

Belediye Başkanı Mevlut Uysal’ın, ‘Sadece aracı olabilirim’ diye avuttuğu Onurkent sakinleri, gelinen nokta itibariyle tam anlamıyla açtı ağzını yumdu gözünü.
‘Yeşil alanda ticari bina yapılacak’

Yaygın iddiaya göre Başakşehir Onurkent Mahallesi Eren Birlik Sitesi ortak kullanım alanı imar uygulamasına tabi tutularak emsalı iki kat artırıldı. İmarı değiştirildikten sonra Fuzul Yapı İnşaat’a satılan alanın yeni imarına göre 18 kata kadar binalar yapılabiliyor. Yeni planlamaya göre aşırı derecede artacak olan yapılaşma hem mahalleyi boğacak, beton yığını haline getirecek hem de alt yapının iyice yetersiz olmasına yol açacak. Bu duruma isyan eden sakinler, yeşil alan olarak kullanılan arazide de Fuzul Yapı tarafından ticari bina yapılacağını belirtti. Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile görüştüklerini hatırlatan mağdurlar, başkanın kendilerine, “Bu saatten sonra yapacak bir şey yok” dediğini dile getirdiler.

‘AYM’ye kadar gideceğiz’
kayasehiristanbul.net
Onurkent’in neresinde boş bir alan veya önceki imar planlarında yeşil alan, sağlık merkezi, kreş gibi ortak kullanım alanları varsa tek tek imara açılarak Fuzul Grub’a verildiğini iddia eden mahalle sakinleri haklarını koruma konusunda kararlı. Site sakinlerinden Cemalettin Kaya, haklarını korumak için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek, “Anayasa Mahkemesi’ne kadar gideceğiz. Halk olarak da buraya inşaat yapılmasına kesinlikle izin vermiyeceğiz. Belediye yönetimi adı geçen yerin kendilerine ait olduğunu iddia ediyor. Öyle de olsa burayı satarken öncelikle site sakinlerine teklif etmesi gerekiyor. Oysa bize hiç haber vermediler” açıklamasını yaptı.

‘Belediye resmen bizimle dalga geçiyor’

Cemalettin Kaya, konuşmasının devamında belediyenin kendilerine, “Burayı imara açtık ve 60 gün askıda kaldı gelip itiraz etseydiniz” açıklamasını yaptığını söyledikten sonra; “Kardeşim, aklı eren herkese sormak istiyorum, hangimiz ne zaman belediyeye gidiyor ve gittiğimizde planlara asılan dilekçelere bakıyoruz” diye konuştu. Kaya, “Bu teknolojik ortamda hala ilkel bir yöntemle böylesi önemli olayın üstünü örtmenin tek anlamı var o da minare çalınırken kılıfı hazırlanmıştır. Ama artık yeter ve bu kılıf bu minareyi gizleyemiyecektir. Yasal olarak belki kılıf uydurmuş olabilirler ama bu hem yasal değil hem de ahlaki değil” diye konuştu. Onurkent’ın yarısının Fuzul inşaat tarafından yapıldığının altını çizen Kaya,” burada Fuzul inşaata alabildiğine rant sağlanmaktadır.

Daha önce ki imar uygulamalarında yeşil alan, Kreş vs gibi yerleri sonradan imar değişikliği yapılarak fonksiyon değişikliği yapılmak suretiyle Fuzul yapıya satıldı. Bununlada yetinmeyen Belediye yönetimi Fuzul’un yaptığı tüm binaların bodrum katlarınıda sonradan imara uydurarak oralarıda tapulandırıp sattılar. Oysa ki bodrum katlar binaların ortak kullanım alanlarıydı. Yani olası afetlerde ve binada yaşayanların sosyal açıdan değerlendirmeleri adına ortak kullanım alanlarınıda topulandırdılar. Yetmedimi yedikleri, gözleri ne zaman doyacak, yazıktır bukadar insanın vebalını almasınlar artık. Bu insanların ahı birgün onların yakasına yapışacak ve hile-hurdayla yedikleri burunlarından fitil fitil gelecektir inşallah” diyerek tepkilerini dile getirdiler. (Kent Yaşam Gazetesi)


Onurkent Sakinleri Belediye’ye isyan etti ile Benzer Yazılar:

9 Temmuz 2014 Saat : 12:09

Onurkent Sakinleri Belediye’ye isyan etti Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir