Helal Gıda | Kayaşehir İstanbul

Helal pazarın yüzde 80’i gayrimüslimlerin

Helal pazarın yüzde 80’i gayrimüslimlerin

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, yaklaşık 4 trilyon dolarlık helal ürün pazarının yüzde 80’inin gayrimüslim ülke firmalarında olduğunu belirterek, “Helal ürünlerin  sadece belgelendirme pazarının büyüklüğü ise 6 milyar dolar. Bu pazarlara Türkiye ve diğer Müslüman ülke kuruluşlarının yer alması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

20 Kasım 2017
bosluk

Domuz Jelatinli Aşılar Müslümanları Kahrediyor

Domuz Jelatinli Aşılar Müslümanları Kahrediyor

15 yıldır uyarmaya çalıştık, ama nafile ilgililer ve sorumlular kulaklarını hep tıkadılar. Kızamık, Boğmaca, Kabakulak, Tatanoz vesaire gibi aşılarla çocuklarımız yıllardır büyük bir tehlike ve risk altında yaşamaktadırlar.

29 Ekim 2017
bosluk

Helal gıdaya Türkiye damgası

Helal gıdaya Türkiye damgası

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda “Helal Akreditasyon Kurumu” kurulmasını içeren Kanun Tasarısı görüşülmeye başladı. 15 maddelik tasarının görüşmelerinde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, helal ekonomisinin dünyada 3,9 trilyon dolar olduğunu kaydetti. Zeybekci, bunun 1,9 trilyon dolarının helal ürün ve hizmetleri içerdiğini, 1,17 trilyon dolarının da helal gıda ürünleri içerdiğini söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerde ‘helal belgelendirme’ konusunda çok gecikildiğini belirterek, “Müslüman ülkeler bizden böyle bir sistemin kurulmasını bekliyor” değerlendirmesi yaptı.

İLAVE MALİYET YÜKLÜYOR

Türkiye’nin 3,9 trilyon dolarlık helal ekonomisinden pay alması gerektiğine işaret eden Zeybekci, “Türkiye olarak sahip olduğumuz gelişmiş kalite altyapımız ve teknik düzenlemeler sistemimiz; ürünlerimizin güvenli, sağlıklı, hijyenik ve helal olmasını garanti ediyor. Dolayısıyla Türkiye’nin bu pazardaki payını artırarak ihracatımızın sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. Halihazırda helal ile ilgili işleyen bir pazarın olduğunu ve bu pazarın yüzde 80’inin gayrimüslimlerin elinde olduğuna dikkat çeken Zeybekci, “Ancak İslam dünyasında helal alandaki çok parçalı yapı, helal belgeli ürün ve hizmetlerin ticaretinin önünde önemli bir engel oluşturuyor.” tespitlerini dile getirdi.

TÜRKİYE’NİN PAZAR PAYI ARTACAK

Bu durumun kabul edilemez vahim bir gerçek olduğunu dile getiren Zeybekci, “Bir an önce helal sistemini bir kalite altyapısı üzerinde yapılandırmak ve baştan sona tüm süreçleri kapsayan bir kalite algısı sunmak gerekiyor. Bunu da İslam dünyasında gerçekleştirebilecek az sayıdaki ülkelerden biriyiz. Türkiye olarak sahip olduğumuz gelişmiş kalite altyapımız; ürünlerimizin güvenli, sağlıklı, hijyenik ve helal olmasını garanti ediyor. Dolayısıyla Türkiye’nin bu pazardaki payını artırarak ihracatımızın gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

LİDER ÜLKE OLABİLİRİZ

Trilyonlarca dolarlık helal ürün ve hizmet ticaretinin yanı sıra bir de helal belgelendirme pazarı oluştuğunu anlatan Zeybekci, Helal Belgelendirmenin yıllık 6 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaştığının tahmin edildiğini söyledi. “Biz bu işe girsek de girmesek de dünyada bir helal pazarı var” diyen Zeybekci şöyle devam etti:

“Helal ürün standartlarını belirleyecek ve belge verecek kuruluşlar da var olacak. Tarihten gelen itibarımız, geniş kültür coğrafyamız ve kalite altyapımız ile küresel helal pazarında lider, kural koyucu ve yönlendirici ülke olabiliriz. Kuralları belirleyen ülkeler arasında da lider olmalıyız. Müslüman ülkeler de bizden böyle bir sistemin kurulmasını bekliyor.”

20 Ekim 2017
bosluk

“GİMDES, tanınma isteyen sertifikalama kuruluşlarına yetişemiyor”

Etiketler: ,
“GİMDES, tanınma isteyen sertifikalama kuruluşlarına yetişemiyor”

GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kami Büyüközer yaptığı açıklamada dünyanın çeşitli ülkelerinden tanınma isteyen sertifikalama kuruluşlarının taleplerine yetişemediklerini belirtti.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr.Hüseyin Kami Büyüközer, birçok sertifikalama kuruluşunun kendilerine tanınma istediğinde bulunduğunu belirtti. Büyüközer, yaptığı açıklamada İngiltere’den, İspanya’dan, İtalya’dan, Hindistan’dan, Bengaldeş’ten, Tataristan’dan, Güney Kore’den, Japonya’dan, Polonya’dan, Hollanda’dan, Almanya’dan, İsviçre’den, Bosna’dan, Sri Lanka’dan, Fildişi Sahilleri’nden, Yeni Zelanda’dan, Kolonbiya‘ dan, Taiwan’dan, Ruanda’dan, Bulgaristan’dan, Yunanistan’dan birçok sertifikalama kuruluşları GİMDES’in uluslararası güvenirliliğinden yararlanmak maksadı ile tanınma isteğinde bulunuyorlar. GİMDES bu tanımayı yapabilmek için yoğun bir prosedür uyguluyor. Kuruluşun uyguladığı standartları, denetim uygulama prosedürleri, denetim kadrosu, hem evrak üzerinde hem bizzat işyerlerinde uygulanan denetimler ile inceleniyor. Uygun olan kuruluşlara bir yıllık tanınma belgesi veriliyor. Bu güne kadar 16 kuruluşa Tanınma prosedürü uygulanmıştır” ifadelerini kullandı.

GİMDES’in şartları
Büyüközer, GİMDES’in olmazsa olmaz şartlarını “Sertifikalama sisteminde hiçbir gayrimüslim çalıştırılamaz. Kapsam içi ürünlerle, kapsam dışı ürünler aynı bantta üretilemez, depolanamaz, taşınamaz. Kapsam içi ürünlerde kullanılan; ham madde, yardımcı madde ve katkı madde GİMDES veya GİMDES’in kabul ettiği bir helal sertifikaya sahip olması şarttır. Bu şartları yerine getiremeyen üretici firmalara sertifika verilemez” şeklinde sıraladı.

Büyüközer, bu kriterlere uygun çalışan kuruluşlara GİMDES tarafından Tanınma Belgesi verildiğini dile getirdi. Bu kapsamda önceden GİMDES’e müracaat etmiş olan Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği Helal Standart Ajansından Başkan Muhamer Veseli ve heyetinin GİMDES’i ziyaret ettiğini aktaran Büyüközer, “İlk defa tüm Helal sertifikalama prosedürlerini GİMDES’i örnek alarak hazırlayan kuruma Tanıma Belgesi hazırlanmıştır. Bu ayın içerisinde de WHC kongresinde WHC üyesi olması için gerekli müracaat yapılacaktır. İkinci ziyaretçi Kuruluş İngiltere’den . Önceden yaptığı müracaat üzerine bütün denetim prosedürlerinin yapıldığı ‘Halal Regulatory Commission’ sertifikalama kuruluşundan Kurum Başkanı Shaykh Tauqir Ishaq GİMDES merkezini ziyaret etti. Bu güne kadar yapılan çalışmalar gözden geçirildi. Prosedürlerin sonuçlanması için eksik evrakların ve çalışmaların yapılması kararlaştırıldı” açıklamalarını yaptı.

11 Ekim 2017
bosluk

Helal akreditasyonu için ‘HAK’ geliyor

Helal akreditasyonu için ‘HAK’ geliyor

AA’nın Ekonomi Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, tasarının Meclis Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’na havale edilmesi ve kısa sürede görüşülmesi bekleniyor.

Mali özerkliğe sahip

Tasarıya göre, Ekonomi Bakanlığı tarafından Türkiye’nin helal ürün akreditasyonu alanında faaliyet göstermesi için idari ve mali özerkliğe sahip HAK kurulacak. Kurum, Türkiye ve yurt dışında helal uygunluk değerlendirmesi yapan kuruluşları akredite ederek, bu kuruluşların düzenledikleri helal belgelerine güven duyulmasını sağlayacak.

HAK tarafından akredite edilen kuruluşların, ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyette bulunması ve düzenledikleri helal belgelerinin uluslararası alanda kabulü gerçekleştirilecek.

Türkiye’de helal akreditasyon alanında tek yetkili kuruluş olacak HAK,  bu alandaki kıstas ve tedbirleri de belirleyecek. HAK, Türkiye’yi, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) gibi uluslarası platformlarda da temsil edecek.

Yurt dışında ofis açabilir

Tasarıya göre HAK, danışma ve yönetim kurulu ile genel sekreterlik  olmak üzere üç yönetim organından oluşacak. Kurum başkan ve yönetim kurulu  üyeleri, Ekonomi Bakanının teklifi üzerine Başbakan tarafından atanacak.

Danışma kurulunda, kamu ve özel sektörden 44 kurum ve kuruluşu yer  alacak. Danışma kurulunda, sigortacılık, finans, turizm, tarım ve eğitim  sektörleri ile gıda alanında beyaz ve kırmızı et, süt, hububat, pamuk, turunçgil,  bakliyat, zeytin, fındık ve çay üreticileri de bulunacak. HAK tarafından yurt  dışında ofis de açılabilecek.

9 Ekim 2017
bosluk

Dünyanın tek helal fuarı İstanbul’da

Dünyanın tek helal fuarı İstanbul’da

İstanbul Helal Expo fuarı, İslam İşbirliği Teşkilatının desteklediği tek helal fuarı olarak kabul edildi.

9 Şubat 2017
bosluk

Et ve Süt kurumu’nun domuz eti ithalatı doğru mu?

Et ve Süt kurumu’nun domuz eti ithalatı doğru mu?

Resmi gazetede yayımlanan tebliğiyle Et ve Süt kurumu’na Moldova Cumhuriyeti’nden 500 ton domuz eti ithal etme yetkisi verildi.

13 Ocak 2017
bosluk

Nutella kanser iddiaları nedeniyle raflardan iniyor

Nutella kanser iddiaları nedeniyle raflardan iniyor

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), ünlü çikolata-fındık ezmesi Nutella’nın içerisinde yer alan palmiye yağının kanserojen olduğunu açıkladı.

13 Ocak 2017
bosluk

‘Helal Gıda’ için kemik tozu üretilecek

‘Helal Gıda’ için kemik tozu üretilecek

Her yıl milyonlarca doların yurt dışına çıkmasına sebep olan kemik tozu, TÜBİTAK ve Sağlık Bakanlığının girişimleri ile artık helal standartlarda Türkiye’de üretilecek.

17 Mayıs 2016
bosluk

Helal kesim etleri Başakşehir’de

Helal kesim etleri Başakşehir’de

20 yıllık besicilik serüvenlerini Keşfet Et Restoran ile taçlandıran Remzi Keten ve eşi Münevver Keten, helal kesim etler ile Başakşehirlilerin damak tadına hitap edecek.

5 Aralık 2015
bosluk

Bereket Döner, Başakşehir’de Bir İlki Gerçekleştirdi

Bereket Döner, Başakşehir’de Bir İlki Gerçekleştirdi

Döner sektörünün öncü markası olan ve pazar payında lider konumunu yıllardır açık ara sürdüren Bereket Döner, Hadımköy Fabrika Satış Mağazası’na ek olarak Başakşehir ve Kasımpaşa’da iki yeni fabrika satış mağazası daha açarak

9 Kasım 2015
bosluk

ArenaPark Organik pazarı

ArenaPark Organik pazarı

ArenaPark’ta, 13 Nisan’dan buyana her pazar organik pazar kuruluyor.

27 Mayıs 2014
bosluk

At, eşek domuz eti yediren 11 firma teşhir edildi

At, eşek domuz eti yediren 11 firma teşhir edildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıdada taklit ve tağşiş yoluyla ürünlerinde at, eşek ve domuz eti yediren 11 firmayı teşhir etti.

8 Nisan 2014
bosluk
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-