Vatandaş servis araçlarına mahkûm edildi

Son Güncelleme: 19 Ekim 2013 - 11:59 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Kayaşehir 15. Bölge’de market servis aracıyla kamyonetin çarpışması sonucu alev alan araçta 4 yaşındaki İbrahim Şamil Çalan yanarak can verirken, şoförle birlikte 2’si ağır 6 kişi yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan yoğun bakımda tutulan Huriye Durmuş hayatını kaybederken ardından servis şoförü A. Kadir Canpolat ve komada olan Emine Mıntış’ın da vefat haberi geldi. Geri geri gelen kamyonetin çarpması sonucu Şamil Çalan’ın yanarak hayatını kaybettiği kazada, şoförün kendine doğru gelen arabayı görmemesi için geçici bir körlük yaşaması gerektiğini vurgulayan acılı baba Osman Çalan, kaza da ihmal olduğunu söyledi. Çalan, “Bu görünmez bir kaza ama kaza da ihmal olunca kasıt olur. Şoförlerin, insan taşıdığının önemine haiz olması gerekir. Bunlar bir damper şoförü değil; toprak, taş ya da kereste taşımıyorlar.” dedi.

Vatandaş servis araçlarına mahkûm edildi

Kısasta hayat var

Osman Çalan, “Şoförler, kanının bir damlasını bile telafi edemeyecekleri insan taşıyorlar ama bunun bilincinde değiller. İnsanların en cahilleri şoförlerdir. Bu hakaret olarak anlaşılmasın. Adam hiçbir şey yapamıyorsam bir ehliyet alıp şoförlük yapayım diyor. Bunların bir sanatkârlığı ya da ustalığı yok. Hatta hiç kursa gitmeden 300-500 TL verip ehliyet alıyorlar. Düzensizlik içerisinde düzen oluşturuluyor.” ifadelerini kullandı.

“Avrupa’nın medeni kanunlarını almışız ama medeni kanun medeni insanlar içindir. Sırtlana saray da yapsan sırtlan yine inde yatar. Eğitimsiz insana modern kanun lazım değil; önce eğitim vereceksin ondan sonra kanun koyacaksın.” diyen Osman Çalan, “Allah’ın kanunlarına karşı geldiğimiz müddetçe bu bizim başımıza gelecek. O şoför eğer ki kendisine kısas yapılacağını bilse, yeminle söylerim ki orada gözlerini dört açar ve en ufak bir sese kulak verirdi; çünkü orada bir insana zarar gelmesine sebep olduysa aynısının kendisine de uygulanacağının korkusunu taşırdı.” diye konuştu.

Evlat acısı telafi edilemez

Şoförün orada kendine doğru gelen arabayı görmemesi için ya geçici bir körlük yaşaması ya da kalbinin durması gerektiğini belirten Çalan, bu işin kanuni takipçisi olacaklarını bildirdi. Çalan, “Bizim canımız yandı, bir başkasının canı yanmasın. Evlat acısı telafi edilemez.” diyerek şunları kaydetti: “Yüz tane Olimpa benim Şamil’imin bir tırnağını veremez; ama bir Olimpa sahibi yüz tane şoförü eğitebilir, insan kıymetini bilen kişiler haline getirebilir. Ben şu an benim çocuğumun bu şekilde can vermesine sebep olanları Allah’a havale ediyorum. Kaza ve kadere inanan insanlarız ama kazada ihmal varsa buna rıza göstermeyiz. Ford yetkili servisleriyle görüştüm. Ford arabasının yandığının henüz görülmediğini söylediler. Bu araçtaki mazotta bir hile veya yanıcı madde olma ihtimali var. Yoksa araba neden alev alsın?”

Kayaşehir’de Korkunç Kaza

Şoförlere psikologlar eğitim versin

Şoförlerin her şeyden önce insan taşıdıklarının farkında olmaları gerektiğinin altını çizen Çalan, “İnsan taşıyan şoförlerin muhakkak aylık olarak eğitimden geçmeleri gerekir; çünkü bütün hayatları direksiyon, koltuk ve yol… Bu yüzden robot gibi oluyorlar. Sadece şu kadar dakikada ne kadar yol alabilirim, kaç tane müşteri kapabilirim telaşındalar. Müşteriyi lira olarak görüyorlar. Burada sadece şoförler suçlu değil, baştan başlayan bir suç silsilesi var. Nasıl bazı meslek dallarına psikoloji yardımı yapılıyorsa, kazaların önlenmesi için de özellikle insan taşıyan şoförlere ayda bir psikolog eşliğinde eğitim verilmesi gerekir. Sadece ehliyet vermekle bitmiyor. Bu tür şoförlerin bir an önce kanunen durdurulması gerek. Bu mesleğin artık bir sorumluluk mesleği olması lazım. Her gün yüzlerce insan ölüyor, milyarlarca lira maddi zarar oluşuyor. Trafikteki terör, dağdaki terörden daha çok zarar veriyor.” şeklinde konuştu.

Belediye otobüslerinin bölgeden çok seyrek geçtiğine de değinen Osman Çalan, “Fenertepe’de ulaşımda büyük sıkıntılar var. Halk otobüsleri burada 1-2 saatte bir değil de yarım saatte bir olsaydı benim ailem marketin servisine binmezdi.” sözlerine yer verdi.

Kendi evlatlarını taşıdıklarını düşünsünler

Birgül Çalan (Şamil’in annesi)

Normalde servis araçlarını kullanmıyorum. O gün 6 buçuk aylık bebeğimle birlikte Şamil’i de hastaneye götürdüm. İlaçlarını aldım eve dönüyorduk. Otobüs geç geldiği için çok beklemeyelim diye Olimpa’nın servise bindik. Araba aşırı derecede hızlı gidiyordu. Bebeğim kucağımdaydı; o ara onu emzirecektim. Araba süratli olduğu için Şamil savruluyordu. Bir ara düşmesin diye elinden tuttum. Tam şoföre çok hızlı gidiyorsunuz diyecektim ki o esnada durdu. Gereksiz bir yolcu aldı. Yoldan aldığı yolcuyu ‘ben seni şimdi yetiştiririm’ diyerek, diğer servise yetiştirmek için tekrar çok süratli gitti. Kayaşehir’e yakın bir yerde öndeki servise yetişti. Ani bir frenle durdu. O yolcu indi. Sonra yine süratli bir şekilde devam etti.

Şamil uyumuştu o ara. ‘Anneciğim hadi kalk, yaklaştık’ diye uyandırmaya çalışıyordum ki ne olduysa o anda oldu işte. Kaza anını hatırlamıyorum. Herhalde çarpmanın etkisiyle bilincimi kaybettim. Gözümü açtığımda bebeğim kucağımdaydı. Onun da yüzü cam kırıklarıyla doluydu. O ara baktım Şamil yanımda yok. Aradım bulamadım. Sonra baktım ön koltuğun arasına sıkışmış. Kolundan tuttum çıkaramadım. Kapılar kapalıydı. O esnada kamyon şoförlerinin arka kapıyı açtığını gördüm. Kapı açılınca aşağıya indik. Hemen bebeğimi bırakayım da oğlumu alayım diye düşündüm. O esnada araba tamamen alev aldı. Şoför aracın içerisine birkaç kez parfüm içeren sprey sıktı. Onlar mı patladı da alev aldı bilmiyorum.

Arabada yüksek sesle müzik çalıyordu

O ara arabada yüksek sesle hareketli bir müzik çalıyordu. Önden bir kamyonun geri geri geldiğini söylüyorlar. Belki de adam müziğe kendini kaptırdı ve gidip öndeki arabaya çarptı; çünkü geri geri gelen bir arabanın o kadar hızlı gelmemesi lazım. Mobese kamerasından yavaş gittiğini tespit etmişler. Ben ona inanmıyorum o kadar yavaş değildi çünkü. O kadar yavaş olsaydı o şekil çarpmazdı. Kamyonun geri geri gelmesini görmemesi mümkün değil. Takdiri ilahi tabi ki ama şoförlerin daha dikkatli gitmeleri gerekiyor. Bir an önce yolcuyu bırakıp dönmek istiyorlar. Öyle yapacaklarsa bu işi hiç yapmasınlar. Aracın içinde can taşıdıklarını, kendi evlatlarını taşıdıklarını düşünerek araç kullansınlar. Az önce mezarlıktan geldik. Onu orada bırakıp gelmek o kadar zor ki…

Vatandaş servis araçlarına mahkûm edildi

Fatih Selek (Gazeteci)

Konutlar iki yıl önce teslim edildi; ancak ulaşım, bakkal, market, okul, sağlık ocağı yok. Aylarca en zaruri ihtiyaçlarımızı karşılayamadık. Yani bize: ‘Konutları teslim ettim, başınızın çaresine bakın’ denildi. Tabi konutların çoğunda da problem var. Fenertepe’de oturan vatandaş servis araçlarına mahkûm edildi. Nitekim bu korkunç kaza da onun eseri. Servis araçları da alabildiğince hızlı gidiyorlar. Araçlar tıka basa dolduruluyor. Marketin bağlı bulunduğu alışveriş merkezini aradım şikâyet ettim. Ama dinleyen olmadı.

 

İnşaat bölgesi olduğu için yoğun bir kamyon trafiği içindeyiz. İki okul arasında kamyonlar ralli yapıyor. Kasis kurulması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ve Ulaştırma Müdürlüğü Yol Bakım’ı, aradım. Bir Allah’ın kulunu bulup da derdimi anlatamadım. Şikâyet etmediğim merci kalmadı. Okul yönetimi de velilerden imza topladı. Sonunda iki kasis koydular, o da tek yönlü… Derdine düşmeseniz gelip ilgilenmiyorlar. 18. Bölgede okul yapılmış ama yolu unutmuşlar. Okul açılınca fark ettiler. Yani nereden tutsanız Fenertepe dertli.

Servis araçları çok hızlı

Zekeriya Kurumahmutoğlu (Site sakini)

Burada alışveriş merkezi olmadığı için vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı başka yerlere alışverişe gidiyorlar. Belediye otobüsleri bu bölgelerden sık geçmediği için de mecburen market servislerini kullanıyorlar. 17. Bölge’de trafik lambası ve kasis olmadığı için arabalar çok süratli gidiyor. Bu tür kazaların önlenmesi için buraya ışıklandırma, trafik lambası ve beton kasis konulması lazım. Servis şoförleri de bu bölgede araçları çok hızlı kullanıyorlar. Onların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Sonuçta insan taşıyorlar.

EMİNE MINTIŞ HAKK’A UĞURLANDI

Elim kazada vefat eden Emine Mıntış’ın cenazesi, 2. Etap Ahmet Yesevi Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Cenazeye Ak Parti 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Belediye Başkan Yardımcıları Haluk Dikbaş, Murat Şahin, İlçe Müftüsü Ahmet Bilgi, Başakşehir Ak Parti İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, 212Haber Genel Koordinatörü Erol Çakır, Yayınlar Direktörü Necmettin Çakmak, İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı, Eşi Fikret Mıntış, Aile efradı ve komşuları katıldı. 212haber


Vatandaş servis araçlarına mahkûm edildi ile Benzer Yazılar:

19 Ekim 2013 Saat : 11:59

Vatandaş servis araçlarına mahkûm edildi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir