15 Temmuz gecesi ne oldu? - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

6 Aralık 2023 - 03:57

15 Temmuz gecesi ne oldu?

15 Temmuz gecesi ne oldu? Fetullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz Gecesi yapılmaya çalışılan hain darbe girişiminin bilinmeyen yönleri Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ’15 Temmuz Milletin Darbesi’ isimli panelde anlatıldı.

Son Güncelleme :

06 Kasım 2016 - 13:21

15 Temmuz gecesi ne oldu?

15 Temmuz gecesi ne oldu? Fetullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz Gecesi yapılmaya çalışılan hain darbe girişiminin bilinmeyen yönleri Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ’15 Temmuz Milletin Darbesi’ isimli panelde anlatıldı.

Gazeteci-Yazar Ferhat Ünlü’nün moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye konuşmacı olarak Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar katıldı. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezinde düzenlenen panele vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Panel kapsamında konuşma yapan Mete Yarar, 15 Temmuz Darbe Girişiminin Türk insanı üzerindeki etkilerinin yanı sıra Türkiye’de ve dünyada nasıl etkiler oluşturduğunu vatandaşlara anlattı.

15 Temmuz gecesi ne oldu?

Panel kapsamında konuşma yapan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, “15 Temmuz gecesi belki bu ülkenin en zor işi yapıldı. Savaş durumunda düşmanınızı bilirsiniz, ona ateş edersiniz ve o da size ateş eder. En kötü şey ise dost bildiğiniz adamın sizi sırtınızdan bıçaklamasıdır. Bu toplum o gün ülkeyi savunmak için emanet edilmiş silahlarla halkına ateş eden bir güruhla mücadele etti. Ben bir asker olarak söylüyorum, karşımda düşman olması onunla mücadele ederken, beni daha da yüreklendirir. Ama dostunuzu düşmanınızı bilmediğiniz bir kaosun içerisinde mücadele etmek düşmanla mücadele etmekten 10 kat daha zordur” dedi.

“Ben 15 Temmuz gecesi bu topluma kimsenin boyun eğdiremeyeceğini gördüm”

Vatandaşların 15 Temmuz’da dış güçler tarafından yazılan raporları yaktığını söyleyen Yarar, “Sizler 15 Temmuz gecesi bu ülke için yazılmış raporların hepsini yaktınız. Bu konuşmada sizin ne kadar büyük olduğunuzu söylemeye çalışıyorum. Çünkü o gün dediler ki ‘bu millet korkaktır, kurşun atıldığı zaman evden dışarıya çıkmaz’ dediler. Olaylar sırasında alanlar bombalanıyor, yaralanıyor, kanının aktığını görüyor. İnsanlar birbirlerini kurtarıyor, sonra tekrardan oradaki sayı azalmadan devam ediyor. Bunu inanç sahibi olmayan, bu toprağın çocuğu olmayan anlayamaz. Ben eski bir asker olarak, 15 Temmuz gecesi gördüm ki bu topluma kimse tarafından boyun eğdirilemez” diye konuştu.

“Daha önce kendime sorduğum sorudan dolayı 15 Temmuz gecesi ben utandım”

Yıllardır içinde ukde olan bir konuyu anlatan Güvenlik Politikalar Uzmanı Yarar, “Yıllardan beridir, içimde ukde olan bir konuyu anlatmakta yarar görüyorum. Ben görev yaptığım yıllarda, dağlarda gezerken, dolaşırken, hep şu soruyu sorardım. Biz burada bunları yapıyoruz ama halkımız ne yapıyor sorusunu sorardım. Ben 15 Temmuz Gecesi utandım. Benim elimde silah vardı, sizin elinizde silah yokken sizler tanklara karşı çıktınız. Ben askerliğin her türlü eğitimini aldım, ama siz eğitimsiz halinizle birle çıktınız. Ben iyi ki sizin evladınız olmuşum, iyi ki sizin askeriniz olmuşum ve dağlarda gezmişim. Keşke o zaman kendime o soruyu sormasaydım” şeklinde konuştu.

“Önümüzde Musul olduğu sürece başımızdan çorap eksilmeyecek”

Son olarak Musul’la ilgili açıklamalarda bulunan Yarar, “Önümüzde Musul olduğu müddetçe bizim başımızda çorap eksilmeyecek. Çünkü, 5 ile 10 yıl içerisinde ne bir Irak Devleti diye bir devlet, ne de Suriye Devleti diye bir devlet kalacak. Görünen tablo şu anda bunu gösteriyor. Yani bundan daha beter durumda ve pozisyonda olabiliriz. Etnik çatışmaların olduğu bir ortam görebiliriz. Mezhepsel çatışmaların oluştuğu ortamlar görebiliriz. Böylesi bir ortamda biz bir ve beraber olmazsak, ne olacağımızı inanın söylemek istemiyorum. Onun için bu coğrafyada bu sorunu çözecek tek bir ülke var o da Türkiye’dir” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz gecesi ne oldu

Program sonunda katılımlarından dolayı Ferhat Ünlü ve Mete Yarar’a teşekkürlerini iletip çiçek takdim eden Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, “Içimizdeki kanserli hücreleri 15 Temmuz’da milletçe yok etmek için çok büyük bir adım attık. Bu kanserli hücreler ilk önce hukuk suikastıyla bu işi planladılar, aziz milleti kuru kalabalık olarak gördüler. Bu FETÖ teröristleri yıllarca birer hain olarak içimizde yaşadılar ama hiçbir zaman bizden olmadılar. Ülkemiz için, İslam alemi için bu mücadeleye devam edeceğiz. Bundan sonra da hem Başakşehir olarak hem de tüm millet olarak içimizdeki kanserli hücreleri yok etmek için çalışacağız.” diyerek katılan tüm vatandaşlara teşekkür etti. 15 Temmuz gecesi ne oldu?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.