50+1 Şartı Meclis gündeminde! Kentsel dönüşümde kanun teklifi Meclis'e geldi - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

4 Aralık 2023 - 10:50

50+1 Şartı Meclis gündeminde! Kentsel dönüşümde kanun teklifi Meclis’e geldi

Ev sahipleri dikkat! Kentsel dönüşümde o kanun teklifi Meclis’e geldi. Hükûmet, kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için yeni bir kanun teklifi hazırladı.

Son Güncelleme :

23 Ekim 2023 - 9:57

50+1 Şartı Meclis gündeminde! Kentsel dönüşümde kanun teklifi Meclis’e geldi

Ev sahipleri dikkat! Kentsel dönüşümde o kanun teklifi Meclis’e geldi. Hükûmet, kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için yeni bir kanun teklifi hazırladı. İşte Meclis’e sunulan kanun teklifinden dikkat çeken ayrıntılar. 50+1 Şartı Meclis

Teklif, Meclis Başkanlığı’na iletildi ve AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, gelecek hafta görüşmeye başlanacağını duyurdu. Türkiye gazetesinden Esma Altın’ın haberine göre, yeni düzenlemeyle, kentsel dönüşüme katılacak bina sahiplerinin çoğunluğu %50+1 olarak belirlenecek. Böylece, 3’te 2’lik hisse oranı kaldırılacak.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle oluşturulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın bütçesi de belirlenecek. Başkanlık, riskli yapıların tespit, tahliye ve yıkım işlemlerini yapabilecek veya yaptırabilecek. Riskli yapıların yıkımı için maliklere 90 gün süre tanınacak. Süre içinde yıkılmayan yapılar idare tarafından yıkılacak. Yıkım masrafları da maliklerden alınacak.

Teklif ayrıca, istinaf sürecindeki yapıların dilekçe süresini kısaltacak ve farklı yargılama usullerine göre açılan davaları ayıracak.

50+1 ŞARTI

Teklifle, kentsel dönüşümü hızlandırılacak adımlar atılacak. Dönüşümden geçirilecek yapılarda aranan 3’te 2’lik hisse çoğunluğunun oranı, salt çoğunluğa düşürülerek %50+1’e indirilecek.

Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle kurulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın kurumsal yapısı da düzenleme kapsamında şekillenecek.

Buna göre, kurumun ihtiyaç duyduğu gelir için bütçeden pay ayrılacak. Düzenlemeyle istinaf sürecindeki yapıların dilekçe süresi de kısaltılacak. İki farklı yargılama usulüne tabi davalar birlikte görülmemesi için ayrılacak. 50+1 Şartı Meclis

İstanbul Kayaşehir ve Başakşehir ilçemizdeki gelişmeleri paylaşıyoruz. Toki, Emlak Konut ve Kiptaş haberleri, konut satışları ve kentsel dönüşüm çalışmalarından kayasehiristanbul.net sitemizden haberdar olabilirsiniz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Buna bakmak ister misiniz..
Buna bakmak ister misiniz..