Araç Muayene Sorgulama: Araç Muayene Ücreti, Randevusu ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

19 Nisan 2024 - 07:05

Araç Muayene Sorgulama: Araç Muayene Ücreti, Randevusu ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama sayfasına gidinKarşınıza gelen sayfada Araç Plaka No ve Araç Muayene Rapor Numarası girilmesi gerekir. Bu bilgileri girip sorgula butonuna bastığınızda detaylara ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme :

22 Kasım 2022 - 7:02

Araç Muayene Sorgulama: Araç Muayene Ücreti, Randevusu ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Araç muayenesi belirli periyotlarla her araca yaptırılması gereken bir işlemdir. TÜVTÜRK aracılığıyla yapılan araç muayene işlemi için öncelikle randevu alınması gerekir. Araç Muayene Sorgulama

Araç muayene işlemi araçların cinsine göre farklılık gösterir. Araç muayenesi ticari araçlar için 1 yıl, diğer araçlar için 2 yıl geçerlidir. TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından her yıl araç muayene ücreti belirlenir. Araç muayene zamanın geciktirilmesi veya yaptırılmaması halinde belirli miktarda ceza kesilir. Araç muayene zamanının hangi gün, ay ve yıl olduğu araç tescil belgesinin arka sayfasında yazmaktadır.

Araç Muayene Ücreti 2022

Araç muayene ücreti 5 Ocak 2022 tarihinde TÜVTÜRK tarafından açıklanmıştır. Buna göre 2022 yılında araç muayene ücretleri şu şekildedir:

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 258,42 TL Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 507,40 TLOtobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 685,58 TL

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama

E-Devlet üzerinden araç muayene sorgulama

Öncelikle E-devlet Muayene Durum Sorgulama adresine tıklayın.Kimlik doğrulama işlemi yapmadıysanız öncelikle T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifrenizi girinKimlik doğrulama işleminin ardından yeniden sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.Karşınıza gelen sayfada Araç Plaka No ve Araç Muayene Rapor Numarası girilmesi gerekir.Bu bilgileri girip sorgula butonuna bastığınızda detaylara ulaşabilirsiniz.

TÜVTÜRK üzerinden araç muayene sorgulama

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama sayfasına gidinKarşınıza gelen sayfada Araç Plaka No ve Araç Muayene Rapor Numarası girilmesi gerekir. Bu bilgileri girip sorgula butonuna bastığınızda detaylara ulaşabilirsiniz.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

TÜVTÜRK’ün internet adresinde yer alan Ücretsiz Randevu bölümüne tıklayın.Karşınıza gelen ekrana Plaka No, Ruhsat Seri No ve randevu alınacak şehir bilgisini girin ve istasyonların yoğunluğuna göre randevunuzu alın.Ardından TÜVTÜRK’ten almak istediğiniz hizmet türünü seçin.Karşınıza randevu için tarih ve istasyon seçim ekranları gelecektir. İstasyonların yoğunluğuna göre istediğiniz tarih ve istasyonu seçinArdından tarih ve istasyona uygun olarak randevu saatinizi seçmeniz istenecek.Son adımda ise randevunuzu onaylın

Web sitesinin yanı sıra haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren araç muayene randevu telefonu, 0 850 222 8888 arayıcılığıyla çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

– Aracın ruhsatı muayene öncesinde hazırlanması gerekir. Satış ve devirlerde Tescil belgesi noter tarafından alındığı için yenisi düzenlenene kadar Araç tesciline İlişkin Geçici Belge muayene sırasında mutlaka olmalıdır.

– Muayene tarihinden önce trafik sigorta tarihi mutlaka kontrol edilmelidir. Trafik sigortası tüm araçlar için zorunlu bir belge olmaktadır.

– Eğer muayeneye getirilen araç size ait değil ise mutlaka TC kimlik numarasını gösteren nüfuz cüzdanı ehliyet ve pasaportunuzu yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

– LPG/CNG araçları için yakıt sistemi montaj belgesi ile gelinmesi gerekmektedir. Bu araçlar için muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerin okunacak şekilde gelinmesi gerekir.

Açıklanan bu belgelerin araç muayenesinden önce mutlaka hazırlanması gerekli bilgilerin kontrol edilmesi ve daha sonra randevu tarihinin belirlenmesi gerekmektedir. Araçların sınıflarına göre belirlenen zaman aralıklarında mutlaka muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.