Başakşehir Belediyesi’nden Gölet açıklaması - Kayaşehir İstanbul

Başakşehir Belediyesi’nden Gölet açıklaması - Kayaşehir İstanbul

Başakşehir Belediyesi’nden Gölet açıklaması

Bu haber 06 Mayıs 2017 - 15:54 'de eklendi ve 652 kere okundu kez görüntülendi.

Başakşehir Belediyesi, Danıştay’ın durdurma kararı aldığı Bahçeşehir Gölet projesi hakkında açıklama yaptı. Başakşehir Belediyesi’nin yaptığı ihale ile yapılaşmaya açılan Bahçeşehir Gölet‘te Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. Danıştay’ın kararından sonra Başakşehir Belediyesi ise projenin devam edeceğini duyurdu. Başakşehir Belediyesi’nin durdurma kararına ilişkin açıklaması;

Dün (04.05.2017) çeşitli medya organlarında çıkan “Danıştay Bahçeşehir Gölet Projesini Durdurdu” haberleriyle ilgili olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından konuya ilişkin açıklamamızı aşağıda bilginize sunuyoruz:

“Başakşehir Belediyesi, haberde konu edilen alanı satın alarak kamulaştırmıştı. Habere konu alanın imar planı da 1990 yılında yapılmıştır ve planın öngördüğü yüzde 5’lik bir imar dışında herhangi bir plan söz konusu değildir. Bahçeşehir’de bulunan bu alan, Başakşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla, derenin ıslah edilmesi, park ve rekreasyon alanının düzenlenmesi karşılığında ihale edilmişti.

Habere konu olan proje, mevcut Bahçeşehir Göleti ile alakalı değildir. Gölet’in alt kısmındaki atıl ve metruk alandır. Projede zaten belediyemizce kamulaştırılan bu alanın düzenlenerek ‘Bahçeşehir Göleti’nin büyütülmesinden ibarettir. Danıştay’ın kararında Gölet Projesi’nin iptali söz konusu değildir.

Çalışma yapılan alanlarla ilgili olarak daha önce açılan davada Bölge İdare Mahkemesi tarafından haklı bulunmuştuk.

Danıştay verdiği bu kararda ise, bu alanlarla ilgili “Yetkilerin düzenlenmesi” kararı vermiştir.

Bu durumda konu tekrar Bölge İdare Mahkemesi tarafından ele alınacaktır. Bölge İdare Mahkemesi’nin kararına göre süreç devam edecektir.

Verilen bu kararla, 1990 yılında yapılan imar planına göre yürütülen projenin, yani dere ıslahı ve park yapımı çalışmasının süreci uzayacaktır. Konu bundan ibarettir.

Saygılarımızla

Kamuoyuna Duyurulur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.