Başakşehir Kerbela Şehitlerini yâd etti

Son Güncelleme: 14 Kasım 2013 - 10:26 0 Yorum Yazar:

Başakşehir Kerbela Şehitlerini yâd etti
0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi tarafından Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Muharrem Özel programında Kerbela Şehitleri; söyleşi, mersiye ve naatlarla yâd edildi.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Muharrem özel programında Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt’in Kerbela’daki şehadetlerinde yaşanan acı bir kez daha hatırlandı ve paylaşıldı. Anma programına Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ı temsilen Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Peygamberimiz, Muharrem ayında oruç tutmayı tavsiye etmiştir

Miladi 10 Ekim 680 tarihinde meydana gelen Hz. Ali’nin oğlu ve Hz. Peygamber’in (s.v.) “gülü” olarak nitelediği torunu Hz. Hüseyin’inyanındaki kırkı aşkın akrabasıyla Kerbela’da şehit edilişinin 1333. yıldönümünde düzenlenen anma programı Süleymaniye Camii İmamı Hafız Ekrem Nalbant’ın sesinden Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı.

Orhan Aykut Müzik topluluğunun Kerbela’ya dair ezgileri seslendirdiği gecede İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu da bir sohbet gerçekleştirdi. Sohbete dualarla başlayan Döngeloğlu, Ehl-i Beyt’i ve Muharrem ayının önemini anlattı “Haram aylar olarak adlandırılan aylar dört aydır. İslam’dan önce de Araplar bu dört ayı kutsal bilir ve bu aylarda savaşmazlardı. Bu ayları kutsal sayarlardı. Bu aylar Zilkade, Zilhicce (hac ayı), Recep ve Muharrem aylarıdır. Muharrem’de oruç tutmak Peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiştir.” dedi.

‘Haram aylarında, gaflet halindeyiz’

Günümüzde haram aylarla ilgili yeterince bilgi sahibi olmadığımızı ve toplumda bu ayların girdiğini fark ettirecek göstergelerin olmadığını vurgulayan Döngeloğlu, haram aylarda neler yapılabileceğini dile getirdi “Kur’an-ı Kerim’in hiçbir harfi fazladan yazılmamıştır. Günümüzde haram aylarıyla ilgili gaflet halindeyiz. Haram aylarda Müslümanlar her zamankinden daha güvenilir olmak zorundadır. Bu aylarda ne evimizde ne işimizde kimseye kötü söz söylememeli, kimseyi kırmamalıyız. İnsanlar şerefinin canından ve kanından daha önemli olduğunu bilmelidir”

Dört büyük halifemizden üçü vurularak şehit edilmiştir

Allah (c.c) katında bazı ayların ve bazı günlerin af günleri, lütuf günleri olduğunu hatırlatan Döngeloğlu, Devlet nasıl af çıkarıyorsa Allah (c.c)’de bazı aylarda ve günlerde af çıkartmaktadır, bu günleri ve ayları iyi değerlendirmeliyiz dedi.

“Dört büyük halifemizden üçü vurularak şehit edildi, Hz. Ali vurulunca Hz. Hasan sabah namazını cemaatle kılmıştır. Günümüzde hangimiz babamız öldürülürse namazı düşünürüz” diyen Döngeloğlu, Kerbela olayını anlatarak konuşmasını bitirdi.

Dursun Ali Erzincanlı’dan anlamlı şiirler

İlahiyatçı yazar Ömer Döngeloğlu’ndan sonra sahne alan şair, sanatçı Dursun Ali Erzincanlı okuduğu şiir ve Naat-ı Şerif’leriyle katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Seven sevdiğine benzer Ehl-i Beyt sevgisi Sünnet-i Seniyye’ye tabi olmayı gerektirir. Gayretullah’a dokunan şeyler vardır. Kerbela’da o olaylardan birisidir. Peygamber Efendimiz onun torunu için Kerbela şehitleri için gözyaşı döktüğümüzü duysun inşallah diyen Erzincanlı, Fil suresini şiirin diliyle okudu.

Program; Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş ve Hakul Dikbaş; Ömer Döngeloğlu ve Dursun Ali Erzincanlı’ya gecenin anısına çiçek takdim etmesiyle son buldu. Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı aldığı çiçeği geceye katılan Annesi Meliha hanıma takdim etti.


Başakşehir Kerbela Şehitlerini yâd etti ile Benzer Yazılar:

14 Kasım 2013 Saat : 10:26

Başakşehir Kerbela Şehitlerini yâd etti Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir