gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Devletin Ev Yardımı Şartları Neler?

18 Temmuz 2024 - 03:19

Devletin Ev Yardımı Şartları Neler?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Konut Finansman paketlerini açıkladı. Konut sahibi olmayan vatandaşların proje içerisinde bulanan Konut Finansman Paketi konut sahibi olmaları amaçlanmıştır.

Son Güncelleme :

23 Mayıs 2022 - 9:58

Devletin Ev Yardımı Şartları Neler?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Konut Finansman paketlerini açıkladı. Konut sahibi olmayan vatandaşların proje içerisinde bulanan Konut Finansman Paketi konut sahibi olmaları amaçlanmıştır. Devletin Ev Yardımı Şartları Neler?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaptığı açıklamada 0.89 ve 0.99 faizli konut projesi ile ilgili detayları açıkladı. Konut Finansman paketleriyle vatandaşlarımızı konut piyasasındaki istikrarsızlıktan olumsuz etkilenmemeleri için ve ilk konut sahibi olacak vatandaşların uygun maliyetlere konut sahibi olabilmeleri proje açısından hedeflenmiştir.

Devletin Ev Yardımı

Bu proje ile konut sahibi olmayan vatandaşların proje içerisinde bulanan paketlerle beraber konut sahibi olmaları amaçlanmıştır. Bankaların finansman paketlerini bu kapsamda uygulamasına yönelik gereken kontrol ve tedbirler sağlanacaktır.

İlk evim konut finansman paketi kullanım şartları

1- İlk evim konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadarki birinci el konutlara verilecek olup, konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecektir.

2- Kredi desteği kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecektir.

3- Krediye başvuru tarihi itibarıyla, başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.

4- Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir. Ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.

5- Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır.

6- 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0.99 faiz oranı uygulanacaktır.

7- Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecektir.

8- Vatandaşlarımız bu paketten yalnıza bir kez yararlanabilecektir.

Konut Finansman Paketi

Devletin Ev Yardımı Şartları Neler?

Konut Finansman Paketi kullanım şartları

1- Genişletilmiş konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadarki birinci el ve ikinci el konutları kapsayacak olup konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecektir. Kredi desteği kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecektir.

2- Krediye başvuru tarihi itibarıyla, başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.

3- Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir. Ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.

4- Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır.

5- Bu destekten, 7 Mayıs 2022 öncesi herhangi bir bankada açılmış olan ve krediye başvuru esnasında konut kredisine konu edilen konut değerinin asgari yüzde 50’sini karşılayacak düzeyde döviz tevdiat/katılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak üzere altın mevduat/katılım hesabı bakiyesi bulunan vatandaşlarımız yararlanabilir.

6-7 Mayıs 2022 tarihinden sonra döviz mevduat/katılım ve altın mevduat/katılım hesaplarına yatırılan ilave tutarlar bu hesaplamaya dahil edilmeyecektir.

7- Başvuru sahipleri, konut değerinin yüzde 50’lik kısmını altın ve dövizin farklı oranlarda kombinasyonuyla krediyi kullanacakları bankaya DTH/altın hesaplarını aktararak ve TCMB’ye satışını gerçekleştirerek yapacaklardır.

8- Hangi döviz cinslerine ilişkin hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği hususu TCMB tarafından yapılacak düzenlemeyle belirlenecek olup, döviz/altının havalesi sırasında oluşabilecek ilave ücretle konusunda yine TCMB çalışma yapacaktır.

9- 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0.89 faiz oranı uygulanacaktır.

10- Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecektir.

11- Vatandaşlarımız bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.