İstanbul deprem toplanma alanlarını biliyor muyuz? - Kayaşehir İstanbul

19 Nisan 2024 - 13:05

İstanbul deprem toplanma alanlarını biliyor muyuz?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11 üyesi, olası İstanbul depremine yönelik çadır ve toplanma alanlarına inşaat yapıldığını ileri sürdü.

Son Güncelleme :

28 Kasım 2015 - 13:15

İstanbul deprem toplanma alanlarını biliyor muyuz?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11 üyesi, olası İstanbul depremine yönelik çadır ve toplanma alanlarına inşaat yapıldığını ileri sürdü. İstanbul deprem toplanma alanları

BİNLERCE insanın yaşamını yitirdiği 1999 Marmara depreminin ardından 2001’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afete Yönelik Acil Eylem Planı hazırlandı. Plan, olası depremde halkın toplanacağı alanları, çadır kentlerin yerlerini, helikopter pistlerini, itfaiye ve sağlık tesislerini, acil ulaşım yollarını gösteriyordu. Planda, İstanbul’da olası bir depremde toplanma ve çadır kurulacak 470 nokta belirlendi, 562 cadde ve sokak ‘1’inci Derece Afet-Acil Ulaşım Yolu’ ilan edildi.

İstanbul deprem toplanma alanları

Bu ay yapılan İBB Meclis toplantısına, CHP’li 11 üyenin imzasıyla verilen önergede, depremde toplanma ve çadır alanlarının büyük çoğunluğuna AVM ve lüks konutlar inşa edildiğine dikkat çekildi. Önergede, “İstanbul’da 1’inci Derece Afet-Acil Ulaşım Yolu uygulaması halen devam etmekte midir?

Yeni acil ulaşım yolları nereler olacaktır? İstanbul’da yeni deprem toplanma alanları olarak nereler belirlenmiştir? Halkın bundan haberi var mıdır? Biten ve halen devam etmekte olan hastane, okul ve viyadük gibi kamu veya özel binaların yüzde kaçı depreme hazır hale getirilmiştir?” diye soruldu.

İstanbul deprem toplanma alanlarını biliyor muyuz?

İstanbul deprem toplanma alanlarını biliyor muyuz?

KAÇACAK YER YOK

İSTANBUL Valiliği Afet Yönetim Merkezi’nde 2001 yılında belirlenen 480 çadır ve toplanma yerinin yarısı artık yok. Yapılaşmaya açılan bazı toplanma alanları şunlar: Ali Sami Yen (Şişli), Ağaoğlu MyCity (Bahçelievler), Meydan AVM (Bahçelievler), Sahilpark Veliefendi (Zeytinburnu), Onaltı Dokuz (Zeytinburnu), Ora AVM (Bayrampaşa), Forum İstanbul (Zeytinburnu), Kiptaş Ünalan Evleri (Üsküdar), TOKİ Avrupa Konutları (GOP), Ataköy Konakları (Bakırköy), Capacity AVM (Bakırköy), Selenium Plaza (Beşiktaş). Hürriyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.