‘Kanal İstanbul’a ‘Marmaray’ modeli!

Son Güncelleme: 11 Nisan 2017 - 3:20 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Büyük çevre tahribatı yaratacak Kanal İstanbul’da güzergahta nihai aşamaya gelindiğini söyleyen Ulaştırma Bakanı, kanaldan önce köprülerin yapılacağını belirtti.

‘Kanal İstanbul’a'Marmaray' modeli!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kamuoyunda çokça tartışılan ve yapılması halinde önemli çevresel tahribatlar yaratacağı bilinen Kanal İstanbul projesinde bütün güzergahlarla ilgili nihai aşamaya geldiklerini ve artık güzergahlarla ilgili tekrar bir çalışma yapmayacaklarını söyledi.

Arslan, “Etrafındaki oluşumlarda dahil hepsinin birbirini tamamlaması lazım. Ve her birinde farklı bir finanssal yöntem de kullanılabilir. Özellikle adalarla ilgili çalışmaları da netleştirmemiz gerek ki bu finanssal yöntemi çalıştığımızda buna katkısı ne olabilir, getirisi ne olabilir görülsün. Büyük rakamlardan bahsediyoruz. Bu herhangi bir köprü veya herhangi bir tüneldeki rakam değil. Çok daha büyük bir rakamdan bahsediyoruz” dedi.

Kanal İstanbul projesi üzerinde kurulacak köprüleri projeden önce yapmayı hedeflediklerini belirten Arslan, “Amacımız önce köprülerin yapılması. Önce köprüler yapılmak zorunda ki oradaki trafik akışı aksamasın. Önce köprü yapılacak, köprüden geçiş verilecek sonra mevcut yol devreden çıkarılarak oraya kanal kazılacak” diye konuştu. Beş köprünün ikisinden tren geçeceğini aktaran Arslan, “Kanaldan önce ikisini birleştirme alternatifi de çalışılıyor. Eğer kanaldan önce iki demiryolu bağlanmış olursa bir, kanaldan sonra bağlanacak olursa iki olacak. Kanaldan önce gelip ikisi birleşirse mesela Anadolu Yakası’nda Çayırova’da ve Akyazı’da birleşecek, aynı şekilde Halkalı’da birleşebilir, Kınalı’da birleşebilir her iki alternatifi de proje olarak çalışıyoruz” dedi.

Kanalların giriş çıkışlarına limanların öngörüldüğünü kaydeden Arslan, adalarla birlikte Marmara Denizi’nde liman öngörüldüğünü söyledi. Karadeniz tarafında ise bu konunun çalışıldığını belirten Bakan Arslan, “Karadeniz tarafına dolgu şeklinde ileriye doğru doldurma da olabilir ada da olabilir. Sonuçta bunların bir fizibilitesi var ve çalışılıyor. Hangisi finansal modelde projeye daha çok katkı verecekse o çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

ÇEVREYE ETKİSİ YOKMUŞ

Proje kapsamında çevrecilerden alınan tepkilere de değinen Bakan Arslan, bu projeyle ülkeye çok daha fazla yeşil alan kazandıracaklarını söyledi. Yapacakları düzenlemelerle insanların nefes alabileceği alanlar kazandıracaklarını belirten Arslan, “Çok daha fazla ağaçlandırma yapacağız. Zaman zaman İstanbul’da boğazın altında yaptığımız projelerde de konuşuldu ekolojik dengeyi, deniz dibi ekolojisini bozacak diye. Günün sonunda insanlar gördüler ki Marmaray’ın veya Avrasya’nın deniz dibi ekolojisini bozacak herhangi bir etkisi söz konusu değil. Kanal İstanbul’da da özellikle bu konunun uzmanı olan üniversiteler ve üniversite hocalarıyla çalışıyoruz. Sadece bir iki hocayla da değil, birçok hocayla birçok üniversiteyle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Kamuoyuna Kanal İstanbul’un derinliğinin zaman zaman farklı yansıdığına değinen Arslan “En büyük gemilerin geçebileceği ama ekolojik dengeyi de bozmayacak bir derinlik bir genişlik olması gerekiyor. İşte bütün bunları gözeterek nihai derinliği ve nihai genişliği de öyle şekillendireceğiz” dedi.


‘Kanal İstanbul’a ‘Marmaray’ modeli! ile Benzer Yazılar:

11 Nisan 2017 Saat : 3:20

‘Kanal İstanbul’a ‘Marmaray’ modeli! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir