gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Kayaşehir Projesi, Başakşehir İlçesine Neler Kazandırdı? - Kayaşehir İstanbul

14 Temmuz 2024 - 18:05

Kayaşehir Projesi, Başakşehir İlçesine Neler Kazandırdı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinden biri olan Kiptaş, 1995 yılında şu anki Kiptaş Başakşehir Konutlarının bulunduğu yerden başlamış olduğu konut inşaatları ile bölgede şehirleşmeyi başlatmıştır

Son Güncelleme :

07 Eylül 2017 - 22:50

Kayaşehir Projesi, Başakşehir İlçesine Neler Kazandırdı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinden biri olan Kiptaş, 1995 yılında şu anki Kiptaş Başakşehir Konutlarının bulunduğu yerden başlamış olduğu konut inşaatları ile bölgede şehirleşmeyi başlatmıştır. Kiptaş Başakşehir 1.etap, 2.etap, 4 etap ve 5. etap derken Kayaşehir projesi konutları da bunları takip etmiştir.

Başakşehir ilçesi; 2008 yılında Küçükçekmece ve Esenler’den ayrılan mahalleler ile Bahçeşehir Belde Belediyesi’nin birleştirilmesiyle oluşmuştur. İlçe kurulmadan önce Başakşehir 1. ve 2. etapları, Güvercintepe, Şahintepe, Altınşehir, Ziya Gökalp mahalleleri ile Şamlar Köyü Küçükçekmece Belediyesi’ne; Başak mahallesi, Başakşehir 4. ve 5. Etaplar Esenler Belediyesi’ne; Bahçeşehir ise Büyükçekmece İlçesi’ne bağlı bir belde belediyesi durumundaydı. Daha sonra bu semtler birleştirilerek Başakşehir İlçesi kurulmuş oldu.

Kayaşehir Projesi, Başakşehir İlçesine Neler Kazandırdı?

Kayaşehir Projesi, Başakşehir İlçesine Neler Kazandırdı?

Kayaşehir Projesi

2010 yılında Toki Kayaşehir projesinin Kayabaşı mahallesinin bulunduğu yerden başlamasıyla Başakşehir’de çok şeyler değişmeye başladı. Başakşehir, birkaç Kiptaş sitesi ve gecekondulardan ibaret olan bir yerleşim yeri iken Toki’nin bölgeye girmesiyle birlikte nasıl bir değişim yaşandığını inceleyelim. kayasehiristanbul.net olarak konuyu bir kaç başlık altında özetlemek istedik.

Site Kültürü

Kiptaş Başakşehir konutları,  içerisindeki küçük bir oyun parkının olduğu ve çevresinin teller ile örülmüş (çoğu sonradan yapıldı) 10-15 katlı binalardan oluşmuş bir yapıya sahipti. Yetersiz otopark alanları ile konutların bazen yakın bazen uzak bir yerine kurulmuş birkaç dükkan ile alışveriş merkezi oluşturulmuştu.

Toki Kayaşehir ile başlayan yeni şehircilik anlayışı, site kültürümüzü geliştirdi. Artık site denince toplu konutlardan oluşmuş, içerisinde çocuk parklarının bulunduğu, oyun alanlarının yer aldığı, çevresinin duvar veya teller ile örülmüş, güvenlik ve kamera sistemlerinin yer aldığı bir konseptten bahseder olduk. Bununla da kalmayıp yer altı ve yer üstü otoparkların olduğu, alışveriş yerlerinin sitelerin içerisinde olduğu, cami, spor ve sosyal tesislerini de bünyesinde barındıran bir konsepte kavuşmuştur.

Böylece bir yandan site kültürü gelişirken diğer yandan bir sitenin nasıl olması gerektiğini tecrübe etmiş olduk.

Ulaşım

Başakşehir yakın bir geçmişte İstanbul’un batısındaki çıkış bölgesi olarak kabul edilirken sadece İett ve bir kaç minibüs seferi ile bölgeye ulaşım sağlanıyordu. Bugün Toki’nin devlet projesi olarak Kayaşehir ile bölgeye girmesi sonucunda İett seferleri her noktaya ulaşmış durumdadır. Ayrıca minibüs hatları ve sefer sayıları arttırılmıştır. Başakşehir’e Metro, Tramvay projeleri yapılırken hızlı tren, havaray, gibi dev ulaşım imkanlarını (yapılmış ve yapılacak olan) bölgeye kazandırılacaktır. Üç beş İett seferinden dev ulaşım imkanlarına Başakşehir Toki Kayaşehir projesi sonrası sahip olmuştur/olacaktır. Toki Kayaşehir Konut Fiyatları Çok Yüksek

Sosyal Donatılar

Başakşehir, gecekondu ve Kiptaş Konutları ile sosyal tesis ve alışveriş imkanları olarak cılız bir bölge durumunda iken Kayaşehir projesi ile bölge Şehir parkına, Kayapark projesine, eğlence merkezlerine, dev alışveriş merkezlerine, sosyal, kültürel ve dini tesislere sahip olmuştur.

Devlet Kurumları ve Sağlık Hizmetleri

Başakşehir ilçesinde belediye ve bir kaç küçük kamu binası mevcut iken Toki Kayaşehir projesi ile kamu binalarının yeni yerleri Kayaşehir projesinin merkezinde inşa edilecek. Ayrıca bölge Türkiye’nin en büyük şehir hastanesi ile birlikte dev bir sağlık kompleksine kavuşmuş olacak.

Kayaşehir Projesi, Başakşehir İlçesine Neler Kazandırdı?

Kayaşehir Projesi, Başakşehir İlçesine Neler Kazandırdı?

Eğitim

Başakşehir, Toki Kayaşehir projesi ile birlikte üniversitelere, yurtlara ve ilköğretim okullarına kavuşmuştur. Bilgievlerinin sayısı artmıştır. Bölge eğitim sektöründe tercih edilir bir eğitim kariyerine kavuşmuştur. Daha da kavuşacaktır.

Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm ile bölgedeki gece kondu yapılanmalarını ortadan kaldırıp yeni şehircilik anlayışı ile oluşturulan modern siteler inşa edilmektedir. Dün küçük bir kasaba gibi yerleşim yeri olan Başakşehir, Toki Kayaşehir projesi ile Türkiye’nin sayılı projelerini içerisinde barındıran İstanbul’un en modern şehri olmaya doğru ilerliyor. İstanbul Site Aidatları Kayaşehir’de Çok Yüksek

Tüm bunlar Kayaşehir’in Başakşehir şehircilik anlayışına katma değerleri olmuştur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.