‘Kentsel dönüşüme 1 milyar TL ayırdık’

Son Güncelleme: 9 Kasım 2017 - 2:18 0 Yorum Yazar:

1 Paylaşımlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Florya Sosyal Tesisleri’nde  gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, soruları yanıtladı.

'Kentsel dönüşüme 1 milyar TL ayırdık'

Uysal, İstanbul’da yenileme ihtiyacı olan yapı sayısının yüzde 70-80  olduğunu dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Benim İstanbul’da prensibim şu olacak, eğer bir kentsel dönüşüm yapılacaksa, kentsel dönüşüm muhakkak yerinde yapılacak. Evet, bu kentsel dönüşüm yerinde yapılırken, nasıl yapılacağı konusuna geldiğimiz zaman, hiçbir şekilde ilave imar artışı olmadan yapılacak. Yani bina yıkılıp aynı bina olarak yapılacak, ilave daire yapılamayacak.

O zaman nasıl bir yenileme yapılabilinir? Büyükşehir olarak, 2018 bütçemizde de kentsel dönüşüm için 1 milyar lira bütçe ayırdık. Yerinde dönüşüm yaparken de vatandaştan yüzde 20 metrekaresinden düşük olacak. Yani vatandaşa, ‘Senin daireni yıkıp yapalım ama 120 metrekare ise 100 metrekare olarak 20 metrekare düşük verelim.’ O yüzde 20 metrekareyi ortalama İstanbul’da yüzde 60-70 maliyetleri karşılayacağını hesaplıyoruz.

Yüzde 30-40 olarak belediye desteğimiz olursa, yerinde yıkıp yapmak istiyoruz. Temel prensibimiz bu.”Yeni AKM Projesi’ne değinen Uysal, “Yeni AKM’nin gerçekten görüntüsü çok güzel. Yapıldığı zaman bu kadar güzel olur mu, bilmiyorum. Bazen projeler yapıldıktan sonra, projeden daha güzel, bazen de yapıldıktan sonra projeden daha az iyi olabiliyor” diye konuştu.

 


‘Kentsel dönüşüme 1 milyar TL ayırdık’ ile Benzer Yazılar:

9 Kasım 2017 Saat : 2:18

‘Kentsel dönüşüme 1 milyar TL ayırdık’ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir