Mescitler yer altından gün yüzüne çıkıyor - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Mescitler yer altından gün yüzüne çıkıyor

Uzun yıllar alışveriş merkezlerinde gereklilik olarak görülmeyen mescitler, yasal yükümlülükleri savmak için ücra köşelerde, otoparklarda, kötü koşullarda vatandaşı namaz kılmaya mecbur etti.

Buna bakmak ister misiniz.
Mescitler yer altından gün yüzüne çıkıyor
Son Güncelleme :

02 Nisan 2016 - 12:48

tanıtım ekle

Uzun yıllar alışveriş merkezlerinde gereklilik olarak görülmeyen mescitler, yasal yükümlülükleri savmak için ücra köşelerde, otoparklarda, kötü koşullarda vatandaşı namaz kılmaya mecbur etti.Alışveriş merkezleri modern yaşamın mecburiyet merkezleri halini alınca yasal düzenlemelerin konusu olması da kaçınılmaz oldu. Yeşil alanlardan ve açık pazarlardan mahrum olan şehir yaşantısı ile alışveriş merkezlerinde geçirilen süreler uzamaya başladı. Eğlence merkezleri, sinema salonları, oyun alanları, kafeler, restoranlar gibi çok farklı alanları bir arada bulma imkânı sunan merkezler, en büyük sorunu zaman olan modern zaman insanının vazgeçilmezleri arasına girdi. Alışveriş merkezlerinde başlangıç da bir ihtiyaç olarak görülmemiş mescitler, taleplerin sıklaşması ve hükümetin politikalarıyla gereklilik olarak görülmeye başladı. Önceleri mescitler için ayrılan yerler, bodrum katlar, havasız ve ışıksız küçük odalardı. Ancak şimdilerde alışveriş merkezlerinin en güzel yerlerini mescitler süslüyor. Aynı zamanda mescitlerde, estetik kaygılar ile ihtiyaç olan donanımlarla süsleniyor.

Mescitler yer altından gün yüzüne çıkıyor

Geçirilen zamanın her geçen gün uzadığı, hafta sonları ailelerin uğrak yeri haline gelen Alışveriş merkezlerine, yasal düzenleme ile bebek bakım odası, çocuk oyun odası, sosyal ve kültürel etkinlik alanı, acil ve tıbbi müdahale odası ve ibadet yeri ayrılma zorunluluğu getirildi. Bu düzenleme merkezlerin yöneticileri tarafından dikkate alınmış olmalı ki mescitler yer altından gün ışığına çıkmaya başladı. Otoparklarda, zemin katlarda hatta -1,-2. katlarda kurallara uymuş olmak için açılan mescitleri görmeye alışmıştık. Son zamanlarda bu düzen değişti. Mescitlerin iç dekorasyonları için mimarlarla çalışarak hazırlanan, estetik, temiz, kullanışlı ve özenilmiş yeni mescitler alışveriş merkezlerindeki arzulanan yerini aldı. Bunlardan biri de Mal Of İstanbul. Başakşehir’ de bulunan alışveriş merkezi içinde kadınlar ve erkekler için ayrı kapılardan girilen küçük bir camii inşa edilmiş neredeyse. AVM’nin giriş katında bulunan mescide giden koridor, el yazması eserler ve kutsal beldelerin fotoğrafları ile süslenmiş. Mescit içinde kullanılan renkler ve diğer detaylarda baştan savmak için yapılmayacak kadar güzel. Namaz kılanların akılları ayakkabılarında kalmasın diye dijital kilit sistemi bulunan dolaplar yerleştirilmiş girişlere. İçeride aydınlatma ve hijyen üst seviyede. Ayrıca ihtiyaç duyulabilecek, giysiler ve kitaplık da unutulmamış. Uygun yerlere yerleştirilmiş yönlendirici tabelalar ile Mescidin yerini bulmakta ise hiç zorluk yaşamıyorsunuz.

Mecburiyet değil ihtiyaç

Mescidi karanlıklardan aydınlıklara çıkaran bir başka alışveriş merkezi ise Yenibosna’da bulunan AirPort alışveriş merkezi. Mescit, üst katta, sinema salonları ile yemek bölümünün bulunduğu oldukça işlevsel ve kullanışlı bir alanda, tabelalara ihtiyaç duyulmayacak kadar göz önünde bir yere yerleştirilmiş. İç tasarım konusunda iddialı olmasa da abdesthanesi, giysi dolabı ve kitaplığı ile ihtiyaçları karşılayacak donanımlara sahip. Ayrıca dışarıdan gelen gürültülere karşı da tedbir alınmış.

Namaz kılmak için yer arayışında olanlara gösterilen mescit, yolları karanlık, karmaşık, kendisi ise küçük, kirli ve bakımsız bir oda olurdu. Hala otoparklarda, izbe yerlerde varlığını koruyan mescitlere rağmen iyileştirme adına girilen çabalar takdire şayan. Zaruret olmaktan çıkan, mecburiyet değil ihtiyaç olarak görülen ve estetik kaygılar taşıyan mescit tasarımlarının artması da bu konuda ki iyileşmenin bir başka kanıtı. 212 Alışveriş Merkezi çok da estetik olmayan, borular ile kaplı koridordan geçtikten sonra güzel ve iç açıcı renkler, tablolar ile donatılmış bir mekânla karşılıyor ibadet yapmak isteyenler. Son derece temiz, bakımlı ve hijyenik bir ortam hazırlanmış. Aynı hijyen ve düzeni abdesthanelerde görmekte mümkün. Sırayla namaz kılınan, küçük odaların aksine havadar geniş ve ferah bir ortam mevcut. Ayrıca Ezan saatini bilmeyenler için mescit içinde elektronik sistemle ezan da okunuyor. Yer altında bulunan diğer mescitlerinde kullanıcıların talebiyle doğru orantılı olarak daha güzel daha ferah mekânlara taşınabileceğinin altını çiziyoruz. 212haber

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.