Radara yakalanmayan kumaş!

Son Güncelleme: 17 Kasım 2017 - 5:30 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Türk mühendislerin geliştirdiği, radar ve termal kameralara yakalanmayan gizlenme kumaşı, askeri kamuflaj olarak da  denenmeye başlandı. Dünyada üç ülkede bulunan teknolojinin Milli Savunma Bakanlığı’nın onay ve izni çerçevesinde NATO ülkelerine ihracatı planlanıyor.

Radara yakalanmayan kumaş!

Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, yaptığı açıklamada, Hacettepe Teknokent’te iki bilim insanının bulduğu ‘multispektral gizleme ağının’ Sun Tekstil Ar-Ge Merkezi’nde geliştirildiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde denenen kumaşın, testleri başarıyla geçmesinin ardından Torbalı’da kurdukları fabrikada üretimine başladıklarını belirtti.

Dünyada hem görünürlük, hem radar, hem de termal kameralardan saklanabilen malzemeyi üretebilen çok az firma olduğunu, bu anlamda ABD ve İsrail’in ardından üçüncü olduklarını ifade eden Ünlütürk, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bir alanda tamamen yerli mühendislikle kritik bir ürün geliştirdiklerini ifade etti.

“Türk ordusunun ilk kez gizleme özelliği olan bir ürünü kullanması bize gurur veriyor çünkü daha önce kullanılan ürünler sadece görsel kamuflaja yönelikti” diyen Ünlütürk, bu kumaşın, üzerine örtüldüğü maddeleri çok geniş bir frekanstaki radar sinyallerinden sakladığını anlattı.

‘NATO’nun tedarikçi listesindeyiz’

Bu kumaş kullanılarak üretilen kamuflaj giysisinin test aşamasında olduğunu belirten Ünlütürk, “Bu giysiler gece harekatlarında askerimizin gece görüş dürbünlerinden gizlenmesini sağlamak için tasarlandı. Vücut ısısını kontrollü şekilde salıyor ve termal kameralara yakalanmıyor. NATO’nun tedarikçi listesine girdik. Bu kapsamda çok sayıda NATO ülkesinden sipariş alıyoruz” dedi.


Radara yakalanmayan kumaş! ile Benzer Yazılar:

17 Kasım 2017 Saat : 5:30

Radara yakalanmayan kumaş! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir