gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Vergide Esnaf Muaflığı Sınırı 2022 - Kayaşehir İstanbul

18 Temmuz 2024 - 06:55

Vergide Esnaf Muaflığı Sınırı 2022

Vergide Esnaf muaflığı sınırı 2022, Gelir vergisi muafiyeti 2022. Evde İmal Edilen Ürünlerin İnternetten Satışında Esnaf Muaflığı ile Mikro İhracat Kazançlarında İndirim Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar Açıklanmıştır.

Son Güncelleme :

14 Ocak 2022 - 15:18

Vergide Esnaf Muaflığı Sınırı 2022

Vergide Esnaf muaflığı sınırı 2022, Gelir vergisi muafiyeti 2022. Evde İmal Edilen Ürünlerin İnternetten Satışında Esnaf Muaflığı ile Mikro İhracat Kazançlarında İndirim Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar Açıklanmıştır.

Hatırlanacağı üzere, 17.11.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Gelir Vergisi Kanunu’nda aşağıdaki değişiklikler yapılmış ve bu husus sizlere 2020 – 96 no.lu Sirkülerimiz ile duyurulmuştu.

– Ayrı bir işyeri açmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın oturdukları evde imal ettikleri malları internet ortamında satanlar esnaf muaflığından yararlanabileceklerdir.

Vergide Esnaf muaflığı sınırı 2022, Gelir vergisi muafiyeti 2022

– Tam mükellef gerçek kişilerin, Posta İdaresi ya da hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler tarafından düzenlenen elektronik ticaret gümrük beyannamesi ile gerçekleştirdikleri mal ihracatı kapsamında elde ettikleri kazancın %50’si gelir vergisi beyannamesinde gelirden indirilebilecektir.

Bu defa, 30.04.2021 tarih ve 31470 sayılı Resmi Gazete’de “314 Sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği” (Ek) yayımlanmış olup, Tebliğ ile evde imal edilen ürünlerin internet ve benzeri ortamlarda satışında esnaf muaflığı
uygulaması ile gelir vergisi mükelleflerince gerçekleştirilen mikro ihracat kapsamında elde edilen kazançlara indirim uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar açıklanmış olup, Tebliğ’de yer alan konu başlıkları aşağıdaki gibidir.

Esnaf muaflığı şartları

– Esnaf muaflığının kapsamı ve şartları,
– Bankalar tarafından yapılacak işlemler ve tevkifat uygulaması,
– Muafiyetten faydalananların yükümlülükleri ve belgelendirme,
– Muafiyet şartlarını sağlamadığı tespit edilenler,
– İndirimden yararlanabilecek mükellefler ve yararlanma şartları,
– Uygulanacak indirim oranı,
– İndirimden geçici vergi dönemlerinde yararlanılması ve kur farklarının indirim tutarında dikkate
alınmaması.

Vergide Esnaf muaflığı

Vergide Esnaf Muaflığı Sınırı 2022

Söz konusu Tebliğ, yayımı tarihinde (30.04.2021) tarihinde yürürlüğe girmiş olup, Tebliğ hükümleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecektir.

Ek – 314 Sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.