gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Konaklama KDV Oranı Kaç?

19 Temmuz 2024 - 04:57

Konaklama KDV Oranı Kaç?

Konaklama Tesislerinde Sunulan Geceleme Hizmetlerinde KDV Oranı. Konaklama Tesislerinde Sunulan Geceleme Hizmetlerinde KDV Oranı 30.06.2021 Tarihine Kadar %1 Olarak Uygulanacaktır.

Son Güncelleme :

14 Ocak 2022 - 15:25

Konaklama KDV Oranı Kaç?

Konaklama Tesislerinde Sunulan Geceleme Hizmetlerinde Konaklama KDV Oranı 30.06.2021 Tarihine Kadar %1 Olarak Uygulanacaktır.

Konaklama KDV Oranı

Bilindiği üzere 2007/13033 sayılı Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’a ekli;

– I sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1,
– II sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8,

Bu listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için ise aynı Karar’ın birinci maddesinin (a) bendi uyarınca % 18,
oranında KDV uygulanmaktadır.

Evvelce 23.12.2020 tarihli Resmi Gazete’de “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 3318 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı” yayımlanarak bazı mal ve hizmetlerde %8’e, bazılarında ise %1’e düşürülen KDV oranlarının uygulanma süresi 31.05.2021 tarihine kadar uzatılmıştı ve bu hususa 2020 – 103 no.lu Sirkülerimizde yer verilmişti.

Bu defa 30.04.2021 tarih ve 31470 sayılı Resmi Gazete’de “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair 3931 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı” (Ek) yayımlanmış olup, söz konusu Karar ile 2007/13033 Sayılı Karar’a aşağıdaki geçici 9. madde eklenmiştir.

“30 Haziran 2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) ekli (II) sayılı listenin “B) Diğer Mal ve Hizmetler” bölümünün 25. sırasında yer alan geceleme hizmetleri için 1. maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen vergi oranı uygulanır.”

Konaklama KDV Oranı Kaç?

Konaklama KDV Oranı Kaç?

Buna göre, 31.05.2021 tarihine kadar %1 olarak uygulanmakta olan; otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetlerindeki KDV oranının uygulanma süresi 30.06.2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) uzatılmıştır.


Bu Konuya Göz AtınVERGİDE ESNAF MUAFLIĞI SINIRI 2022


Söz konusu Cumhurbaşkanı Kararı 01.06.2021 tarihinde yürürlüğe girecek olup, Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütecektir.
Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla,

Bu Konuya Göz at.!  Esnaf muaflığı sınırı 2022, Gelir vergisi muafiyeti 2022

Ek: 3931 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.