Müsiad | Kayaşehir İstanbul

MÜSİAD Hollanda’da 3 yeni şube açtı

MÜSİAD Hollanda’da 3 yeni şube açtı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle, şube ve temsilci sayısını artırmaya devam ediyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle, şube ve temsilci sayısını artırmaya devam ediyor. MÜSİAD Yurtdışı Teşklilatlanma Komisyonu ve Komisyon Başkanı İbrahim Uyar’ın koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışmalarla global teşkilat ağı, her geçen gün genişliyor.

6 Aralık 2017
bosluk

MÜSİAD’dan Mescid-i Aksa’da çağrı

MÜSİAD’dan Mescid-i Aksa’da çağrı

Mescid-i Aksa’da Cuma Namazı sonrası basına açıklama yapan Kaan, “MÜSİAD olarak, ilk kıblemize sahip çıkıyoruz. İstanbul’da, Beyazıt Meydanı’nda nasıl toplandıysak, Mescid-i Aksa’da da toplanalım demiştik. Mescid-i Aksa’yı karanlıktan aydınlığa çıkaracak kandilin bir damla yağı olmalıyız” diyerek tüm dünyaya çağrı yaptı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İsrail’in Filistinlilere yönelik haksız yasak ve sınırlamalarına tepki göstermek ve Filistinlilere destek vermek amacıyla iş adamlarından oluşan bir heyetle Kudüs’e gitti. Heyet, ilk gün El Halil Şehri’nde Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup ve Hz. Yusuf Peygamberlerin kabirlerini ziyaret etti. İkinci gün ise, Hz. Ömer Camii, El-Halil Kapısı ve Burak (Ağlama) Duvarı ziyaretlerinin ardından Mescid-i Aksa’da Cuma Namazı kıldı. Namaz sonrası açıklama yapan Kaan şunları kaydetti:

“İsrail’in, tüm Müslümanlar için kutsal mekân olan Mescid-i Aksa’da ibadet özgürlüğünü kısıtlamasını kabul etmiyoruz. MÜSİAD olarak, ilk kıblemize sahip çıkıyoruz. İstanbul’da, Beyazıt Meydanı’nda nasıl toplandıysak, Mescid-i Aksa’da da böyle toplanalım demiştik; bugün buradayız. Filistinli Müslüman kardeşlerimizle Cuma Namazımız’ı kıldık.

“Aksa’yı karanlıktan aydınlığa çıkaracak kandilin bir damla yağı olmalıyız”

Kudüs, ilk kıblemiz, ikinci mescidimiz ve üçüncü haremimiz Mescid-i Aksa’yı bağrında barındırıyor. Peygamber Efendimiz (SAV) burada bütün Peygamberler’e namaz kıldırmış ve Allah’ın (C.C.) huzuruna buradan çıkmıştır. Aksa dolayısıyla sadece Filistinliler’in değil, bizatihi tüm Müslümanlar’ındır ve en az Mekke ve Medine kadar kutsaldır.

Yalnız İsrail değil, tüm dünya bilmelidir ki, bu değerimize, bu emanetimize, Müslümanlar olarak her zaman sahip çıkacağız. Bedenlerimiz her gün burada olmayabilir; fakat biz bütün kalbimizle, bütün varlığımızla burada, bu topraklardayız. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadisinde: “Eğer Mescid-i Aksa’ya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin” buyurmuş. Biz de Mescid-i Aksa’yı karanlıktan aydınlığa çıkaracak kandilin bir damla yağı olmalıyız.

Tüm dünya, yapılan bu haksızlığa, zulme ses çıkarmalı, tepkisini göstermelidir. Biz bunun için de var gücümüzle çabalayacağız. Filistinli kardeşlerimizden, İsrail’in zorbalığına gösterdikleri direnişte desteğimizi eksik etmeyeceğiz. Buradan, Türkiye’deki tüm kardeşlerime, iş dünyası ve STK’ların temsilcilerine çağrıda bulunuyorum; gelin, Mescid-i Aksa’ya hep birlikte sahip çıkalım.”

Genel başkan Yardımcıları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Yurtiçi-Yurt dışı Şube Başkanları, Sektör Kurulu Başkanları, 100’ü aşkın iş adamından oluşan MÜSİAD heyeti, Cuma namazı sonrası Burak Mescidi, Mervan Mescidi ve Kadim Mescidi’ni de ziyaret etti.

12 Ağustos 2017
bosluk

Geleceğin meslekleri Sanayi 4.0’la şekillenecek

Geleceğin meslekleri Sanayi 4.0’la şekillenecek

Sanayi 4.0’ın bütünleşik hale gelmiş üretim ve tüketim sistemlerini içerdiğini belirten İstanbul Kültür Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, “Bu, insanın zihinsel dönüşümüyle ilgili bir süreç. Toplumsal bilinçte bir artış yaratamadığımız sürece sadece makinelerle bu sürece geçmek mümkün değil. Kuşaklar arasında dijitalleşme ve sanallaşma konusunda bir kırılma yaşıyoruz. Yeni kuşağın kullandığı dille eski kuşağın kullandığı dil birbirinden tamamen kopmuş durumda. Şu anda 4-5 yaşında çocuklar kodlama eğitimleri almaya başladılar. Tüm bunlar önemli bir toplumsal dönüşüm sürecinin başında olduğumuzu gösteriyor. Bu sürecin doğru yönetilmesi çok önemli” diye konuştu.

GELECEĞİN MESLEKLERİ ARASINDA ÜRÜN TASARIMCILIĞI YER ALACAK

Gelecekte günümüzdeki mesleklerin yüzde 60’ının var olmayacağının altını çizen Prof. Dr. Sinan Alçın, “Veri madenciliği, veri tasarımcılığı, veri mühendisliği, veri güvenliği gibi yeni alanlar ortaya çıkacak. Artık hem dijital hem de fiziksel ortamda tasarım ön planda, gelecek tasarımla da çok bağlantılı. Bu nedenle geleceğin meslekleri arasında ürün tasarımcılığını da sayabiliriz. Bunların yanı sıra kullanıcı deneyimlerinin de ciddi bir önemi olacak. Firmalar artık kendi tasarladıkları ürünleri satmak yerine alıcıya ürünü tasarlama şansı verecek. Örneği kişi alacağı bir otomobilde olması gereken özellikleri dijital ortamda kendi seçip, ücreti ödeyip, aracı üretime gönderebilecek. Bu sistemleri, kişi ve firmayla buluşturacak ara yüzlerin ve yazılımların geliştirilmesi sağlamak da yeni bir mesleğin ortaya çıkmasına vesile olacak. Kullanıcı deneyimi uzmanları bu noktada ihtiyaçları karşılayabilecek” diyerek konuşmasını sürdürdü.

İNSANLARIN YERİNİ MAKİNELER ALACAK ENDİŞESİ

Sanayi 4.0’a dair yaşanan endişelerden biri de insan gücünün yerini makinelerin alma ihtimali. Bu durumun daha önce gerçekleşen dönüşümlerde de yaşandığına işaret eden Prof. Dr. Alçın, “Üçüncü Sanayi Devrimi dönemine baktığımızda işin yok olacağı, tamamen ortadan kalkacağı inancı yaygındı. 1980’den günümüze geldiğimizde ise dünyada işçi sayısının o zamankinin 2 katından daha fazla olduğunu görüyoruz. Bırakın işin yok olmasını her İstanbul devirde katlanarak arttığını görüyoruz. Şimdi de durum değişmeyecek. Artık daha donanımlı insan gücüne ihtiyaç duyulacak” ifadelerini kullandı.

FİRMALARIN AKLINDAKİ SORU İŞARETLERİ

Türkiye’deki firmaların bu dönüşümün neresinde olduğuna dair bilgiler de veren Prof. Dr. Sinan Alçın, “Firmalar en fazla endişeyi bu sürece nasıl entegre olacakları konusunda yaşıyorlar. Öncelikle anlaşılması gereken nokta herkesin aynı rolü oynamayacak olması. Önemli olan bu süreci kavramak ve doğru rolü üstlenmek. Firmalar, bu süreçte eksiklerini iyi tespit edip, güçlü yönlerini pekiştirmeli, birbirleriyle olan bağlantılarını artırmalı. Bu, tek başına olacak bir makineleşme veya otomasyon süreci değil” diye vurguladı.

“SANAYİ 4.0’IN KENDİSİNDEN ÖNCE TAKLİDİ GELDİ”

Firmaları, fırsatçılara karşı da uyaran Prof. Dr. Alçın, “Sanayi 4.0’ın kendisinden önce taklidi geldi. Geçmişte hazırlanmış olan stok kontrol sistemlerinin birçoğunun ismi ’Sanayi 4.0 Otomasyon Sistemi’ olarak değiştirilip firmalara satılıyor. Bu da, firmalarda hayal kırıklığı yaratıyor. Çünkü bu sistemler, aslında makinelerin işleyiş şemalarının kaydedildiği verimlilik artırmaya yönelik optimizasyon programları. Fakat Sanayi 4.0 bundan ibaret veya buna bağlı bir sistem değil. Firmada dakikada kaç tane kazağın dikildiğini öğrenmemiz bizi Sanayi 4.0’a geçiren şey değil. Çünkü bu süreç bütünleşik bir ekosistem sürecidir. Dolayısıyla böyle olumsuz deneyimler de yaşanıyor” dedi.

BU SÜREÇTE TÜRKİYE’YE DÜŞEN ROL NE OLACAK?

Dünyanın, Sanayi 4.0 sürecinin henüz başında olduğunu, bu nedenle Türkiye’nin de herhangi bir şey kaçırmadığını işaret eden Prof. Dr. Sinan Alçın, “Türkiye’nin bu süreçteki rolü, tedarik ve yan sanayide uzmanlaşmak. Bu alanlarda açık, şeffaf ve diğer sistemlerle entegre hale gelip, günün gereklerini yakalamak lazım ki, sistemin içinde kalmaya devam edebilelim. Diğer yandan insan gücü konusunda sıkıntı yaşamamamız da avantajımıza olacak bir başka etken” diye belirtti.

Bu tip bir dönüşüm için merkezde politikanın da doğru bir şekilde yürütülmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Alçın, “Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğininÿ(TÜSİAD) başlattığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) gibi kuruluşları da kapsayan bir Sanayi 4.0 platformu oluşturuldu. Bu önemli bir adım ve bundan sonra rotanın daha doğru çizileceğini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

FİRMALARIN SANAYİ 4.0’A NE KADAR HAZIR OLDUĞUNU ÖLÇEN TEST: TEST4WARE

Firmaların eksiklerini görmeleri adına ’Test4Ware’ isimli bir test hazırlayan Prof. Dr. Sinan Alçın, ücretsiz bir şekilde internet üzerinden erişilebilen uygulaması hakkında da bilgi verdi. Hardware, netware, software ve wetware olmak üzere 4 alan üzerinde yoğunlaşan ve bununla ilgili ’4Ware’ yaklaşımını geliştiren Prof. Dr. Alçın, ” Hardware makine, tesisat gücünü;software yazılımı, netware ilişkisellik, wetware ise beyin gücünü temsil ediyor. Wetware daha önce kullanılmamış bir kavram. Bu dörtlü içinde kayıp halkanın insan gücü olduğunu söylemek mümkün.Esas bu dönüşümü yaratacak olan da kayıp halka olarak nitelendirdiğimiz insan gücüdür” dedi.

Geliştirdiği testin ayrıntılarına da değinen Prof. Dr. Alçın, “Firmaların bu süreci başarılı bir şekilde geçirebilmesi için bu 4 alanda da ilerleme kaydetmeleri lazım. Geliştirdiğim testle firmalar bu alanlardaki yetkinliklerini ölçümleyebiliyorlar. Testin içinde 4 alanla ilgili ayrı ayrı 10ar tane soru var. Testteki 40 soru yanıtlandığında, her bir alan için 0 ile 1 arasında bir skor değer ve genel bir ortalama değer ortaya çıkıyor. Dolayısıyla firma hangi alanda eksik, hangi alanda önde olduğunu görebiliyor. Bu konuda dünyada karmaşık testler elbette var ancak ücretsiz bir şekilde ’Test4Ware’ isimli internet sitesi üzerinden kullanıma sunduğum bu test oldukça sade ve bu kolaylıkta. Dünyada başka bir örneği de yok” diyerek sözlerini noktaladı.

9 Ağustos 2017
bosluk

3. İstanbul Evlerine 5 Kat Talep

3. İstanbul Evlerine 5 Kat Talep

3. İSTANBUL projesine MÜSİAD EXPO’da yoğun ilgi gördü. MÜSİAD EXPO’nun açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. İSTANBUL projesinin standını ziyaret etti.

10 Kasım 2016
bosluk

TOKİ’ye kardeş geliyor?

TOKİ’ye kardeş geliyor?

TOKİ, devlet desteği ile sosyal konut üretmek konusunda en önemli kurumların başında geliyor.

3 Ocak 2015
bosluk

Başakşehir Belediyesi MÜSİAD fuarına katıldı

Başakşehir Belediyesi MÜSİAD fuarına katıldı

Başakşehir Belediyesi, açılışı Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Uluslararası Fuarı’na katıldı.

27 Kasım 2014
bosluk

TOKi mahalle tipi konut yapacak

TOKi mahalle tipi konut yapacak

Son 12 yılda 3 milyon kişiyi ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 2015 yılına kadar 50 bin yeni konut yapacak.

10 Kasım 2014
bosluk

TOKİ 50 bin ‘sosyal konut’ inşa edecek

TOKİ 50 bin ‘sosyal konut’ inşa edecek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ olarak hedeflerinin bundan sonra sosyal konut üretimini artırmak olduğunu söyledi.

9 Kasım 2014
bosluk

Kentsel Dönüşüm Rant Kapısı Olmamalı

Kentsel Dönüşüm Rant Kapısı Olmamalı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, kentsel dönüşümün rant alanı olarak algılandığından yakındı ve ”İnsanlar ‘felaket gelecek bundan nasıl kurtuluruz’ diyeceğine ‘felaket geliyor nasıl kar ederiz’ derdindeler.

9 Kasım 2014
bosluk

TOKİ, Artık Yüksek Konut Yapmayacak

TOKİ, Artık Yüksek Konut Yapmayacak

TOKİ uzun zamandır eleştirilere neden olan konut anlayışını değiştirme sinyali vermeye başladı.

9 Kasım 2014
bosluk

İstanbul’un yeni çekim merkezi: Kayaşehir

İstanbul’un yeni çekim merkezi: Kayaşehir

İçerisinde üçüncü havaalanı, dört ayrı modern kent projesi, biyomedikal Ar-Ge merkezi ve Bio-İstanbul’un yer aldığı bölge yeni çekim merkezi.

15 Mart 2013
bosluk
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-